مسئولان صحی هلمند، می‌گویند که گروهی از متخصصان وزارت صحت عامه، برای درمان بیماران چشم به این ولایت آمده است. فعالیت این گروه نُه‌نفره، از «شفاخانه‌ی فاطمه‌ی بیات» آغاز شده و قرار است هزاران بیمار، زیر خدمات درمانی آن قرار بگیرند.

سیداحمد سعید، رییس صحت عامه‌ی هلمند، به سلام‌وطندار می‌گوید که تا کنون نزدیک به چهار هزار بیمار چشم برای درمان نام‌نویسی کرده اند و احتمال دارد در یک هفته، پرده‌ی چشم دو هزار و ۱۰۰ تن آن‌ها برداشته شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌‌افزاید: «حدود چهار هزار تن تا کنون ثبت نام کرده اند. ۳۰۰ بیمار روزانه معاینه می‌شوند که درمان و جراحی برخی از آنان، ممکن است در این جا قابل انجام نباشد.»

از سوی دیگر، شماری از افراد مبتلا به بیماری چشم، می‌گویند که نیاز است تا گروه متخصصان وزارت صحت عامه افزون بر جراحی‌های عادی، عمل‌های پیچیده را نیز انجام بدهد؛ زیرا مردم توان پرداخت هزینه‌ی درمان در شفاخانه‌های خصوصی را ندارند.

نعمت‌الله، بیمار چشم، می‌گوید: «من چند روز پیش نام‌نویسی کرده و برای درمان چشمم به این جا آمده‌ام؛ اما به من تنها دارو دادند. خواستم این است که در کنار برداشتن پرده‌ی چشم، عمل‌های دیگر نیز انجام شود.»

سیدآغا، دیگر بیمار چشم، نیز می‌‌گوید: «من چند روز پیش نام‌نویسی کردم؛ اما تنها داروی ساده به من دادند. چشم مرا جوش‌کاری خراب کرده است.»

در همین حال، عبدالواسع احمدی، عضو گروه متخصصان وزارت صحت عامه، می‌گوید که در کنار عمل برداشتن پرده‌ی چشم، شماری دیگر عمل‌ها را نیز انجام می‌دهند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

او می‌‌افزاید: «ما این جا به این خاطر آمده‌ایم که پرده‌های چشم را برداریم؛ اما با درنظرداشت امکانات خود، عمل‌های دیگر را نیز انجام می‌دهیم. در میان آن‌هایی که نام‌نویسی کرده اند، از صد تن، تنها ده درصد شان نیازمند جراحی اند و دیگران، تنها به درمان از طریق دارو نیاز دارند که به آن‌ها دارو داده می‌شود.»

این در حالی است که باشندگان هلمند به ویژه در ولسوالی‌های درودست آن، از دست‌رسی‌نداشتن به خدمات صحی در همه بخش‌ها شکایت دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: