شماری از شهروندان، می‌گویند که نبود پزشکان مسلکی در شفاخانه‌های خصوصی در کابل، کیفیت عرضه‌ی خدمات صحی را در پایتخت کاهش داده است.

در این میان، برخی از باشندگان کابل، به برنامه‌ی صحی رادیو سلام‌وطندار (برنامه‌ی پایواز) تماس گرفته اند و از نبود پزشکان مسلکی در شفاخانه‌های خصوصی در کابل، شکایت دارند.

یارمحمد، باشنده‌ی منطقه‌ی تایمنی شهر کابل، می‌گوید که نبود پزشکان مسلکی، سبب شده است که چهره‌ی دختر بیمارش هنگام عمل‌کردن در یکی از شفاخانه‌های خصوصی، سوءشکل پیدا کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «در هنگام عملیات این را سیم‌پیچی کرده اند و حالا الاشه/فک خود را که پیش می‌آورد، نوک دندانش پیش آمده و قسمت بالایی پریده و الاشه‌اش به جای نیامده است.»

نوراحمد، باشنده‌ی ولسوالی پغمان کابل، می‌گوید که چندین بار به شفاخانه‌های خصوصی محلی مراجعه کرده؛ اما به دلیل نبود پزشکان مسلکی و تجهیزات فنی، بیماری‌اش به گونه‌ی دقیق تشخیص نشده و حتا او را به مرگ نزدیک کرده است.

او می‌افزاید: «هر وقت می‌رفتیم، دوا/دارو می‌دادند و مریضی‌ام را تشخیص داده نمی‌توانستند. تا زمانی که به شفاخانه‌ی دولتی مراجعه کردم و تشخیص شد و گفتند اگر در یک شبانه‌روز آینده عملیات نکنی، کیسه‌ی صفرا پاره می‌شود.»

همین گونه، علی‌حیدر، باشنده‌ی دشت‌برچی کابل، می‌گوید: «گرده‌ام سنگ داشت و من خواستم که بروم و از نتیجه‌ی آن آگاهی حاصل کنم و معاینات تلویزیونی کردم. سنگ نشان نمی‌داد، دیدم که پزشکان تجربه ندارند و دستگاه‌های شان درست کار نمی‌کند و باز مانند این بود که مردم را فریب می‌دهند.»

در همین حال، مسئولان وزارت صحت عامه، با رد مسلکی‌نبودن پزشکان در شفاخانه‌های خصوصی در کابل، می‌گویند که این وزارت برای ارتقای ظرفیت پزشکان تلاش می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

شرافت زمان امرخیل، سخن‌گوی این وزارت، می‌گوید: «نبود پزشکان مسلکی در شفاخانه‌های خصوصی درست نیست. پزشکان پس از گذشت چندین آزمون، می‌توانند در شفاخانه‌های خصوصی به عنوان پزشک کار کنند و این امکان ندارد که اشخاص بی‌تجربه استخدام شوند؛ ولی بعضی خطاهای طبی وجود دارد. ما برای عرضه‌ی خدمات صحی بهتر تلاش می‌کنیم.»

مسئولان وزارت صحت عامه، می‌‌افزایند که تا کنون از ۳۵۰۰ شفاخانه در شهر کابل نظارت شده است و این روند ادامه خواهد داشت تا عرضه‌ی خدمات صحی به شهروندان بهبود یابد.

این در حالی است که شماری از شهروندان، از کیفیت پایین عرضه‌ی خدمات صحی در شفاخانه‌های خصوصی نیز شکایت دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: