شماری از باشندگان لوگر، می‌گویند که کم‌بود پزشکان متخصص زن در این ولایت، آنان را با مشکلات روبه‌رو کرده است. شکیلا، باشنده‌ی لوگر، به سلام‌وطندار می‌گوید که به دلیل کم‌بود پزشکان متخصص زن در این ولایت، بانوان بیمار با مشکلات فراوان روبه‌رو اند.

به گفته‌ی او، تنها در شفاخانه‌ی ولایتی لوگر دو پزشک متخصص زن وجود دارد؛ اما در شفاخانه‌های ولسوالی‌های این ولایت هیچ پزشک متخصص زن وجود ندارد.

شکیلا می‌افزاید که به دلیل کم‌بود متخصصان زن در ولسوالی‌ها، بسیاری از زنان در هنگام ولادت جان می‌دهند.

او، می‌گوید: «در ولایت لوگر تنها دو داکتر/پزشک متخصص زن وجود دارد که آنان نیز ۱۵ روز کار می‌کنند. در ولسوالی‌های ازره، خوشی و برکی برک هیچ داکتر متخصص زن وجود ندارد و بیماران زن در این ولایت با مشکلات گسترده روبه‌رو اند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

از سویی هم، کریمی، یک تن از باشندگان ولسوالی برکی برک لوگر، به سلام‌وطندار می‌گوید که کم‌بود پزشکان زن در ولسوالی‌های دوردست این ولایت، بیش‌تر مشهود است.

او از وزارت صحت عامه می‌خواهد که به مشکل کم‌بود متخصصان زن در لوگر رسیدگی کرده و در هر ولسوالی دست‌کم دو متخصص زن استخدام کند.

کریمی می‌افزاید: «وجود داکتران متخصص زن در روستاها خیلی مهم است، اما بدبختانه باید بگویم که این مشکل خیلی زیاد است. بانوان در سطح گسترده با مشکل روبه‌رو اند و در مورد بیماری خود نمی‌توانند به داکتران مرد چیزی بگویند. خواهش ما از وزارت صحت عامه و جامعه‌ی جهانی این است که در این زمینه توجه کنند.»

صدیق‌الله استانکزی، رییس شفاخانه‌ی ولایتی لوگر، به سلام‌وطندار می‌گوید که دو متخصص زن در این ولایت مشغول کار اند که به این شفاخانه نیز بسنده نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

رییس شفاخانه‌ی ولایتی لوگر، می‌افزاید که در شفاخانه‌های ولسوالی‌ها هیچ متخصص زن وجود ندارد و به همین دلیل، بیش‌تر بیماران به شفاخانه‌ی ولایتی مراجعه می‌کنند.

آقای استانکزی، می‌گوید: «ما در تشکیلات خود در مورد داکتران زن با مشکل مواجه‌ایم. در سطح ولایت تنها دو داکتر متخصص زن فعالیت می‌کنند که هر کدام در ماه ده ده روز نوکری می‌کند. ما در ماه ده روز با نبود متخصص زن مواجه‌ایم. برخی از داکتران ما ۳۲ ساعت دوام‌دار کار می‌کنند.»

در همین حال، مسئولان ریاست صحت عامه‌ی لوگر نیز کم‌بود متخصصان زن را تأیید می‌کنند، اما می‌گویند که بر اساس پالیسی وزارت صحت عامه، بست‌های متخصصان زن تنها به شفاخانه‌ی ولایتی داده شده است و با آن هم آنان تلاش می‌کنند تا این مشکل را در سطح ولسوالی‌ها حل کنند.

گفتنی است که افزون بر لوگر، در بسیاری از ولایت‌های دیگر به دلیل نبود یا کم‌بود متخصصان زن مردم با مشکلات روبه‌رو اند و از وزارت صحت عامه می‌خواهند که این مشکل را حل کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: