رینا امیری، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ آمریکا برای زنان و حقوق بشر افغانستان، گفته که بازگرداندن حقوق زنان و دختران افغانستان و حفاظت از جمعیت‌های آسیب‌پذیر در این کشور برای هرگونه پیش‌رفت با امارت اسلامی ضروری‌ست.

او در گفت‌وگوی تلفنی با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی، به این موضوع تأکید کرده است. امیری در توییترش نوشته که در این گفت‌وگو از انحلال کمیسیون مستقل حقوق بشر، کمیسیون‌ نظارت بر قانون اساسی و شورای عالی مصالحه نیز ابراز نگرانی شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای زنان و حقوق بشر افغانستان افزوده است که انحلال این نهادهای دولتی با خواسته‌های افغان‌ها برای پاسخ‌گویی در تناقض است و باید اصلاح شود.

در همین حال، وزارت خارجۀ امارت اسلامی با پخش اعلامیه‌یی گفته سرپرست این وزارت در گفت‌وگو با امیری اظهار داشته است که زنان در زمینه‌های آموزشی، صحی و پاسپورت کار می‌کنند. او افزوده است فرمانی دربارۀ رعایت حجاب صادر شده که «زنان با آن مشکلی ندارند.»از سوی دیگر، توماس وِست، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای افغانستان، نیز گفته که در گفت‌وگو با امیرخان متقی، مخالفت متحد بین‌المللی با محدودیت‌های مداوم و در حال گسترش بر حقوق و نقش زنان و دختران در جامعه را اعلام کرده است.

او تأکید کرده است که دختران باید به مکتب بازگردند، زنان باید آزادانه حرکت کنند و بدون محدودیت برای پیش‌رفت کار کنند. به گفتۀ وِست، ثبات اقتصادی برای پشتی‌بانی از مردم افغانستان، نگرانی دربارۀ حمله‌های تروریستی بر غیرنظامیان و انحلال نهادهای دولتی از موردهای دیگر بحث در این گفت‌وگو بوده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این گفت‌وگوها در حالی انجام شده که اخیراً امارت اسلامی با وضع محدودیت‌های تازه بر مجریان زن در رسانه‌های دیداری، انتقادهای بیش‌تر را از حکومت سرپرست برانگیخته است. در عین حال، انحلال شش نهاد دولتی از سوی امارت اسلامی واکنش‌برانگیز شده و جامعۀ جهانی انحلال این نهادها را گامی واپس‌گرایانه و ادامۀ نقض حقوق بشر خوانده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: