هیدر بار، معاون مدیر بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر، گفته است که سرعت و وسعت از بین‌رفتن حقوق زنان در افغانستان، هشداری به زنان در سراسر جهان برای شکننده‌گی پیش‌رفت به سوی برابری‌ست.

معاون مدیر بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر امروز با پخش بیانیه‌یی به‌مناسبت هشتم مارچ، روز جهانی همبسته‌گی زنان، گفته است که همه باید با زنان افغانستان همبسته‌گی داشته باشند. به گفتۀ او، مبارزۀ زنان افغانستان، مبارزه برای حقوق زنان در همه‌جا است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

هیدر بار افزوده است که افغانستان تنها کشوری نیست که حقوق زنان در آن مورد حمله قرار می‌گیرد. او تأکید کرده است که در روز جهانی زن، زنان جهان باید افغانستان را به یاد بیاورند و در نظر داشته باشند که مبارزه در آن‌جا، مبارزه برای برابری جنسیتی در سراسر جهان است.

در بیانیه آمده است زمانی که امارت اسلامی از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ بر افغانستان حکومت می‌کرد، به‌دلیل نقض حقوق زنان بدنام بود. به نقل از بیانیه، پس از آن که امارت اسلامی دوباره در ۱۵ آگست سال گذشته قدرت در افغانستان را به‌دست گرفت، مدافعان حقوق زنان عمیقاً تردید داشتند که حاکمان جدید با آنانی که قبلاً کشور را کنترل می‌کردند، متفاوت باشند.

با این حال، هیدر بار گفته است که امارت اسلامی باوجود تعهد خود، محدویت‌های گسترده‌یی را علیه زنان وضع کرد. تعطیلی مکاتب، محدودیت بر اشتغال زنان و سرکوب دختران معترض، از نمونه‌های وضع این محدودیت هاست.

معاون مدیر بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر تأکید کرده است که واکنش جهان به اقدامات امارت اسلامی خاموشی بوده است، در حالی که به ‌‌گفتۀ او، چندین کشور با افتخار مدعی «سیاست خارجی فمینیستی» هستند.

به‌گفتۀ او، واکنش بین‌المللی در قبال حقوق زنان و دختران در افغانستان فاقد فوریت بوده است. او تأکید کرده است نشانۀ چندانی از یک طرح هماهنگ مؤثر برای حفظ حقوق زنان و دختران افغان وجود ندارد. با این همه، دولت‌ها به‌جای فرستادن هیأت‌های مردانه برای ملاقات با امارت اسلامی، از زنان افغانستان پشتی‌بانی کنند.

در همین حال، ان مک‌کری، کاردار سفارت ایالات متحدۀ آمریکا برای افغانستان نیز در توییترش نوشته است که این کشور به پشتی‌بانی از زنان در افغانستان متعهد است. او افزوده است که امن و رفاه در افغانستان، در گرو فراهم‌کردن فرصت‌ها برای زنان و دختران است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این گفته‌ها در حالی مطرح شده است که وزارت خارجۀ امارت اسلامی با پخش اعلامیه‌یی به‌مناسبت هشتم مارچ، روز جهانی همبسته‌گی زنان، این روز را به تمامی زنان تبریک گفته است. این وزارت تأکید کرده که جنگ‌های طولانی در افغانستان، به زنان آسیب رسانده و آن‌ها را متضرر کرده است.

به گفتۀ وزارت خارجه، امارت اسلامی متعهد است که به مشکلات زنان افغانستان رسیده‌گی و برای آن‌ها در روشنایی دین اسلام و مطابق رسوم و ارزش‌های پذیرفته‌شدۀ کشور، زمینۀ زنده‌گی آبرومندانه را فراهم کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: