وزارت خارجۀ امارت اسلامی با پخش اعلامیه‌یی به‌مناسبت هشتم مارچ، روز جهانی همبسته‌گی زنان، این روز را به تمامی زنان تبریک گفته است. این وزارت تأکید کرده که جنگ‌های طولانی در افغانستان، به زنان آسیب رسانده و آن‌ها را متضرر کرده است.

به گفتۀ وزارت خارجه، امارت اسلامی متعهد است که به مشکلات زنان افغانستان رسیده‌گی و برای آن‌ها در روشنایی دین اسلام و مطابق رسوم و ارزش‌های پذیرفته‌شدۀ کشور، زمینۀ زنده‌گی آبرومندانه را فراهم کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، سازمان عفو بین‌الملل با پخش بیانیه‌یی گفته است که جهان در حالی روز جهانی زن را جشن می‌گیرد که زنان و دختران افغانستان از دست‌رسی به حقوق خود محروم‌ و با ظلم و خشونت روبه‌رو اند.

یمینی میشرا، مسئول بخش آسیای جنوبی سازمان عفو بین‌الملل، گفته است که در شش ماه گذشته، امارت اسلامی با اعمال سیاست‌های محدودکننده، آزادی سفر و آزادی بیان، زنان را به‌شدت محدود و دست‌رسی دختران به آموزش و اشتغال را تضعیف کرده است. او افزوده است: «امارت اسلامی به‌طور سیستماتیک علیه زنان و دختران تبعیض قائل شده‌ و در طول شش ماه، دستاوردهای دو دهۀ زنان در این کشور را از بین برده‌ است».

سازمان عفو بین‌الملل تأکید کرده که امارت اسلامی پس از به قدرت‌رسیدن، وزارت امور زنان و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان را منحل کرده است. به گفتۀ این سازمان، امارت اسلامی هم‌چنان مانع برگشت کارمندان زن نهادهای دولتی و سازمان‌های غیردولتی به کار شده و از دست‌رسی سه میلیون دختر به آموزش نیز جلوگیری کرده است. عفو بین‌الملل افزوده است که این اقدامات سرکوب‌گرانه، قوانین بین‌المللی حقوق بشر را نقض می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سویی دیگر، دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، با ابراز نگرانی از وضعیت زنان و دختران در افغانستان، گفته که حقوق آن‌ها و دست‌رسی‌شان به فرصت‌ها به‌طور فزاینده‌یی به چالش کشیده شده است. به گفتۀ این نهاد، هیچ صلح دوام‌دار، بهبودی یا ثبات بدون سهم‌گیری فعال زنان و مشارکت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی آن‌ها ممکن نیست.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: