دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، با ابراز نگرانی از وضعیت زنان و دختران در افغانستان، گفته که حقوق آن‌ها و دست‌رسی‌شان به فرصت‌ها به‌طور فزاینده‌یی به چالش کشیده شده است.

یوناما امروز با پخش اعلامیه‌یی به‌مناسبت هشتم مارچ، روز جهانی همبسته‌گی زنان ، تأکید کرده که در کنار زنان و دختران افغانستان که «با شجاعت و استقامت با عواقب بحران‌های متعدد همراه با نابرابری جنسیتی شدید و تبعیض روبه‌رو هستند،» ایستاده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در اعلامیه آمده که سازمان ملل به حفاظت و ترویج حقوق زنان و دختران در این کشور متعهد است. به گفتۀ این نهاد، هیچ صلح دوام‌دار، بهبودی یا ثبات بدون سهم‌گیری فعال زنان و مشارکت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی آن‌ها ممکن نیست.

یوناما گفته که زنان در افغانستان افزون بر خشک‌سالی و اقتصاد در حال فروپاشی که میلیون‌ها افغان را در نیازهای بشری فرو برده است، شدیداً از میراث درگیری متأثر شده‌اند.

دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل در افغانستان گفته است: «چیزی که ما امروز در افغانستان شاهد آن هستیم یک بحران فاجعه‌بار است. همه در کشور از بحران کنونی متأثر شده‌اند، اما وضعیت زنان و دختران به‌ویژه نگران‌کننده است؛ زیرا حقوق آن‌ها و دست‌رسی‌شان به فرصت‌ها به‌طور فزاینده‌یی به چالش کشیده شده است.»

نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل تصریح کرده است که برای ترویج فرصت‌های برابر برای زنان و دختران در همه عرصه‌های زنده‌گی‌شان، کارهای بیش‌تری باید صورت بگیرد.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل تأکید کرده که مشارکت کامل و برابر زنان و دختران افغانستان در تمام عرصه‌های زنده‌گی اجتماعی برای آیندۀ این کشور، حیاتی‌ست. محروم‌ساختن زنان از حقوق آزادی گشت‌و‌گذار، کار، مشارکت در زنده‌گی اجتماعی و آموزش، انکشاف بزرگ اقتصادی را محدود می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این در حالی‌ست که در بیش از شش ماه پسین، محدودیت‌های بسیاری بر فعالیت و حضور زنان در عرصه‌های مختلف وضع شده است؛ زنان اجازۀ کار در اداره‌های دولتی را نیافته‌اند و رفتن دختران دانش‌آموز بالاتر از صنف ششم به مکتب نیز ممنوع است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: