رینا امیری، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ آمریکا در امور زنان و حقوق بشر افغانستان، می‌گوید که افغانستان باید از استعداد زنان و دختران برای حرکت به‌سوی ثبات و آن‌چه شهروندان این کشور شایستۀ آن اند، استفاده کند.

نمایندۀ ویژۀ آمریکا در امور زنان و حقوق بشر در توییترش نوشته که چندین روز در دوحه، پایتخت قطر دربارۀ حقوق بشر و زنان افغانستان و اهمیت نقش رهبری جهان اسلام در این زمینه، با مقام‌های قطری گفت‌وگو کرده است. به گفتۀ او، رهبران زن قطر نمونۀ بزرگی از زنان مسلمان در نقش‌های عمومی و سیاسی‌اند که برای پیش‌رفت کشورشان کار می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

امیری افزوده که با بسیاری از متحدان و شرکا و برخی از مسئولان قطر در امور زنان نیز دیدار و دربارۀ اهمیت آموزش دختران و زنان افغان و هماهنگی تلاش‌ها در این راستا گفت‌وگو کرده است و آنان برای پشتی‌بانی از زنان و هنرمندان افغانستان متعهد اند.

او تصریح کرده که درک جمعی این‌ست که پیش‌رفت در افغانستان با پیش‌رفت زنان، دختران و اعضای جمعیت‌های در معرض خطر تعیین می‌شود.

نمایندۀ ویژۀ آمریکا در امور زنان و حقوق بشر با تیم رباتیک افغانستان نیز دیدار کرده است. به باور او، این تیم بازتابی از قدرت‌مندی استعداد، بینش و نبوغ‌ دختران افغانستان‌ است. به گفتۀ رینا امیری، آموزش دختران، رفاه اجتماعی و اقتصادی جوامع را بهبود می‌بخشد و می‌تواند به رشد و نوآوری افغانستان کمک کند.

او هم‌چنان تأکید کرده است که به مشارکت جهان اسلام برای نشان‌دادن تنوع غنی در اسلام و جای‌گاه زنان و دختران در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، ادامه خواهد داد.

این در حالی‌ست که با تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، محدودیت‌های بسیاری بر فعالیت و حضور زنان در عرصه‌های مختلف وضع شده است. در بیش از شش ماه پسین، زنان اجازۀ کار در اداره‌های دولتی را نیافته‌اند و رفتن دختران دانش‌آموز بالاتر از صنف ششم به مکتب نیز ممنوع است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

پیش‌ از این ادارۀ بازرس ویژۀ آمریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار، اعلام کرده بود که محدودیت‌ بر کار و اشتغال زنان در افغانستان، یک میلیارد دالر به اقتصاد این کشور زیان وارد می‌کند.

سیگار براساس گزارش برنامۀ توسعۀ سازمان ملل در توییترش نوشته بود که با ممنوعیت کار زنان، پنج درصد تولید ناخالص افغانستان نیز کاهش می‌یابد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: