ادارۀ بازرس ویژۀ آمریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار، گفته است که محدودیت‌ بر کار و اشتغال زنان در افغانستان، یک میلیارد دالر به اقتصاد این کشور زیان وارد می‌کند.

سیگار براساس گزارش برنامۀ توسعۀ سازمان ملل در توییترش نوشته است که با ممنوعیت کار زنان، پنج درصد تولید ناخالص افغانستان نیز کاهش می‌یابد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

ادارۀ بازرس ویژۀ آمریکا برای بازسازی افغانستان افزوده است که زنان پیش از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، بیش از ۲۰ درصد از نیروی کار افغانستان را تشکیل می‌دادند که به‌عنوان آموزگار، متخصصان صحی، روزنامه‌نگار،  مجری رسانه‌ها، قاضی، دادستان و وکلای مدافع کار می‌کردند.

این در حالی‌ست که با تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، محدودیت‌های بسیاری بر فعالیت و حضور زنان در عرصه‌های مختلف وضع شده است. در حدود شش ماه پسین، زنان اجازۀ کار در اداره‌های دولتی را نیافته‌اند و رفتن دختران دانش‌آموز بالاتر از صنف ششم به مکتب نیز ممنوع است.

هرچند سازمان‌های بین‌المللی و مدافع حقوق زنان بارها خواهان حضور زنان افغانستان در تمام عرصه‌های اجتماعی و مشارکت سیاسی شده و بر برگشت دختران به آموزش تأکید کرده‌اند، اما امارت اسلامی گفته است که روی طرح‌هایی در این زمینه مطابق شریعت اسلامی کار می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سوی دیگر، هشدارها از بدترشدن بحران اقتصادی افغانستان هم‌واره از سوی سازمان‌های بین‌المللی مطرح شده است. سیگار نیز پیش‌تر اعلام کرده بود که اقتصاد افغانستان در سال گذشتۀ میلادی دچاز انقباض شدید شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: