ادارۀ بازرس ویژۀ آمریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار، از چه‌گونه‌گی دست‌رسی زنان افغانستان به خدمات صحی ابراز نگرانی کرده است.

این نهاد بر بنیاد گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر، در توییترش نوشته که پس از ایجاد محدودیت بر رفتن زنان و دختران بدون محرم شرعی به مرکزهای صحی از سوی مسئولان امارت اسلامی، دست‌رسی آنان به خدمات صحی به‌طور چشم‌گیری کاهش یافته است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

اما بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی، وضع محدویت بر زنان و محدودیت دست‌رسی آنان به مرکزهای صحی را رد می‌کند و آن را غیرمنطقی می‌خواند. او می‌گوید که تاکنون هیچ موردی از ممانعت زنان از رفتن به مرکزهای صحی از سوی مسئولان امارت اسلامی، ثبت نشده است.

با این حال، محدودیت دست‌رسی زنان به خدمات صحی واکنش فعالان حقوق زن را نیز به هم‌راه داشته است.

اوگی امیل، فعال حقوق زن، با نگرانی از چه‌گونه‌گی وضع محدودیت‌ها بر زنان به سلام‌وطندار می‌گوید: «اگر مریض داشته باشند و به مرکز صحی نروند، مریض تلف می‌شود. این‌قدر محدودیت وضع‌کردن غیرقابل تحمل است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، محدودیت‌های مختلفی بر زنان وضع شده که واکنش و انتقادهای شدید آنان را برانگیخته است. روز گذشته تصویری در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شد که نشان می‌داد زنی با پوشیدن لباس مردانه، به دستور جدید امارت اسلامی در پیوند به بیرون‌نشدن زنان بدون محرم شرعی، اعتراض می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: