رینا امیری، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ آمریکا در امور زنان و حقوق بشر افغانستان، از دیدار خود با شماری از سفیران کشورهای اسلامی خبر داده‌ و گفته که در این دیدار توافق شده است تا «جهان اسلام از حقوق زنان و دختران افغانستان دفاع کند.»

بانو امیری شب گذشته (یک‌شنبه، یازدهم ثور/اردیبهشت) در توییترش نوشته است سیاست‌های امارت اسلامی که دختران و زنان را از آموزش و کار محروم می‌کند، در هیچ کشوری با اکثریت مسلمان دیده نمی‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که پس از ماه‌ها تعطیلی، قرار بود تمامی مکتب‌ها به‌روی دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم سوم حمل/فروردین سال جاری در سراسر کشور بازگشایی شود، اما وزارت معارف در همان روز اعلام کرد که مکتب‌های متوسطه و لیسۀ دختران تا امر بعدی هم‌چنان بسته می‌ماند.

در آن‌زمان در اطلاعیۀ وزارت معارف آمده بود که هرگاه مطابق شریعت، رسم‌ورواج و فرهنگ افغانی لباس مکتب طرح شود، آن‌گاه براساس حکم رهبری امارت اسلامی مکتب‌های دخترانه باز خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

تصمیم بستن مکتب‌های دخترانه، واکنش‌های گستردۀ ملی و بین‌المللی را به‌دنبال داشته‌ است. حکومت سرپرست امارت اسلامی هم‌اکنون زیر فشار است. این حکومت به زنان در اداره‌های دولتی نیز اجازۀ کار نداده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: