دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، در دیدار با شماری از مقام‌های امارت اسلامی خواهان تضمین حقوق اساسی زنان و دختران در افغانستان شده است.

دفتر هیٲت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، در توییترش نوشته که نمایندۀ ویژۀ دبیرکل این سازمان در دیدارهایی با مقام‌های امارت اسلامی، از آنان خواسته است که به حقوق اساسی زنان از جمله لغو ممنوعیت آموزش دختران احترام بگذارند و آن را تضمین کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

یوناما تٲکید کرده که برای تعامل جامعۀ جهانی با امارت اسلامی، حکومت سرپرست باید به تعهدات خود برای بازگشت همه دختران به مکتب عمل کند. هم‌چنان تضمین شود که زنان می‌توانند کار کنند، به خدمات اولیه دست‌رسی داشته باشند و بدون هیچ مانعی آزادانه رفت‌وآمد کنند.

یوناما هم‌چنان از افزایش فشارهای اخیر ابراز نگرانی کرده و افزوده است که به گفت‌وگوهای خود با امارت اسلامی برای پشتی‌بانی از مردم افغانستان، به‌ویژه میلیون‌ها افغانی که از فقر شدید رنج می‌برند، ادامه خواهد داد.

این در حالی‌ست که به ادامۀ وضع محدودیت‌ها بر زنان از سوی امارت اسلامی، اخیراً وزارت امر به معروف و نهی از منکر فرمانی را مبنی بر اجباری‌بودن حجاب صادر کرد. در این فرمان «چادری و حجاب سیاه» از نمونه‌های حجاب ذکر و تأکید شد که بهتر است زنان تنها در صورت نیاز از خانه بیرون شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این فرمان با واکنش‌های گستردۀ داخلی و خارجی روبه‌رو شد. در پی این واکنش‌ها عاکف مهاجر، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر، با پخش نوار ویدیویی گفت که محتوای این فرمان تحریف شده است. به گفتۀ او، تنها پوشیدن برقع اجباری نیست و «حجاب عربی و چادر که در روستاهای کشور استفاده می‌شود»، نیز حجاب شمرده می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: