«جنبش اصلی زنان مقتدر افغانستان» در واکنش به اجباری‌شدن حجاب زنان، امروز راه‌پیمایی اعتراض‌آمیز کردند. معترضان با سردادن شعارهایی، مخالفت خود را در برابر فرمان اخیر امارت اسلامی اعلام کردند.

اما چند دقیقه پس از آغاز این راه‌پیمایی نیروهای امارت اسلامی مانع ادامۀ اعتراض شدند و به خبرنگاران نیز اجازۀ پوشش راه‌پیمایی را ندادند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

شماری از زنان معترض در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گویند که نیروهای امارت اسلامی مانع برگزاری اعتراض آنان شدند و پس از حدود دو ساعت، به آنان اجازۀ ترک محل را دادند.

ذکیه، یک تن از اعتراض‌کننده‌گان می‌گوید: «گفتند که شما گویا به حکومت امارت اسلامی توهین می‌کنید. شعارهای ما را گرفتند، پاره کردند، ما را تحقیر کردند و حتی اخطاریه دادند. بعد از او تا حدود دو ساعت ما را آن‌جا نگاه کردند.»زنان معترض تأکید می‌کنند که از زمان روی‌کارآمدن امارت اسلامی تاکنون تمام دستورات و فرمان‌ها به زنان بوده و فشار و محدودیت‌ها تنها بر زنان وضع شده است.

آنان می‌افزایند که «برقع» حجاب اسلامی نیست و حذف زنان از ساختارهای سیاسی و تعیین نوع پوشش برای زنان هیچ‌گونه جنبۀ شرعی و قانونی ندارد. این زنان معترض از امارت اسلامی می‌خواهند که خواسته‌های خود را بالای زنان افغانستان تعمیم نکند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

راه‌پیمایی اعتراض‌آمیز جنبش زنان مقتدر افغانستان در حالی راه‌اندازی شد که فرمان اجباری‌شدن حجاب زنان در افغانستان با واکنش‌های تُند فعالان حقوق زن و جامعۀ جهانی نیز روبه‌رو شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: