شماری از باشنده‌گان بدخشان، امروز (سه‌شنبه، ۱۸ جوزا/خرداد) در پیوند به افزایش ناامنی‌ها، قطع شبکۀ آب‌رسانی و افتتاح‌نشدن بند برق شورابک، تظاهرات کرده‌اند؛ اما زمانی‌که معترضان به دروازۀ ساختمان مقام ولایت بدخشان رسیدند، نیروهای امنیتی مانع آنان شده و تظاهرات به خشونت کشیده شد.

در این حال مسئولان دولتی و معترضان هم‌دیگرشان را به خشونت‌گرایی متهم می‌کنند. تظاهرات‌کننده‌گان می‌گویند که در نتیجۀ تیراندازی نیروهای امنیتی ۳ معترض کشته و ۳۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

آنان می‌گویند، هنگامی‌که معترضیان اجساد کشته شده‌گان را برای دادخواهی در برابر  ساختمان مقام ولایت بدخشان آوردند و این کار سبب خشم بیشتر مردم شد.

یک منبع در شفاخانۀ ولایتی بدخشان نیز می‌گوید که ۳ کشته و ۳۰ زخمی از محل تظاهرات به این شفاخانه منتقل شده‌ است.

شماری از این معترضان می‌گویند که نیروهای دولتی به دستور والی بدخشان به روی معترضان تیراندازی کرده‌اند.

یکی از معترضان می‌گوید: «به مجردی که مظاهره‌چیان از چوک جنرال می‌گذشتند از ولایت دستور شلیک داده شده و حالا خواسته‌های ما بزرگتر شده است و ما می‌خواهیم از راه مسالمت از کلان‌شدن فاجعه جلوگیری کنیم تا بتوانیم که به این نتیجه خوبتر برسیم.»

یک دیگر از این معترضان در این باره می‌گوید که در آغاز اعتراض‌شان مسالمت‌آمیز بود، «خواسته‌های ما دادخواهانه و مسالمت‌آمیز بود برای این که به آب و برق دست‌رسی نداریم و نا‌امنی‌ها افزایش یافته است و هر روز با تهدید بیشتر روبه‌رو می‌شویم، افراد مسلح غیر مسوول در مرکز و ولسوالی بهارک زنده‌گی عادی مردم را برهم زده‌اند. دادخواهی می‌کردیم؛ اما همین که به نزدیک ولایت رسیدیم با تیراندازی محافظان والی مواجه شدیم و مظاهره به خشونت کشیده شد سه نفر کشته و سی نفر هم زخمی شده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

مسئولان امنیتی بدخشان هنوز در این باره چیزی نگفته‌اند.

اما مسئولان محلی بدخشان تظاهرات‌کننده‌گان را به انجام حرکت‌های غیر مدنی و دست‌زدن به خشونت‌ متهم می‌کنند.

نیک‌محمد نظری، سخنگوی والی بدخشان می‌گوید، معترضان بدون این‌که خواسته‌های‌شان را مطرح کنند به ساختمان مقام ولایت حمله کرده‌اند و پاسگاه پولیس و برخی غرفه‌های پذیرش عریضه را آتش زده‌اند.

نظری می‌گوید، نیروهای امنیتی به منظور  متفرق ساختن معترضان دست به شلیک‌های هوایی زده‌اند.

آقای نظری می‌گوید، در نتجۀ آتش‌زدن غرفه‌های پذیرش عرایض در نزدیکی ساختمان مقام ولایت، هزاران قطعه عریضۀ مردم سوخته است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

سخنگوی والی بدخشان می‌افزاید که معترضان هم‌چنان با پرتاب سنگ و چوب به نیروهای امنیتی نیز حمله کرده‌اند که در نتیجۀ آن چند پولیس زخمی شده‌اند.

تأمین امنیت بدخشان، ارایۀ خدمات منظم آب‌رسانی در شهر فیض‌آباد و افتتاح‌ بند برق شورابک که کار آن تکمیل شده از خواست‌های عمدۀ تظاهرات‌کننده‌گان در این ولایت است.

گفتنی‌ست که از نزدیک به دو هفته شبکۀ آب آشامیدنی شهر فیض‌آباد، مرکز ولایت بدخشان دچار مشکل فنی شده و مردم به‌دلیل نبود آب آشامیدنی، با مشکل جدی روبه‌رو شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: