منابع غیردولتی در بدخشان می‌گویند، میزان تلفات جوانان این ولایت که عضو نیروهای امنیتی‌اند، در روزهای اخیر افزایش یافته و در چند روز گذشته ده‌ها تابوت به بدخشان انتقال داده شده است.

سیف‌الدین سایس، رئیس جامعۀ مدنی بدخشان می‌گوید، در سه روز گذشته جسدهای ۱۸۰ جوان بدخشان که در ولایت‌های مختلف کشته شده‌اند، به این ولایت انتقال داده شده است. آقای سایس به سلام‌وطندار می‌گوید، تماس‌هایی که با منابع صحی در شفاخانۀ سردار محمدداوود خان در کابل داشته، این آمار را به‌دست آورده است.

رئیس جامعۀ مدنی بدخشان می‌افزاید که حضور جوانان بدخشان در نهادهای امنیتی پُررنگ است و به گفتۀ او، در تمام نبردهای کشور، ۲۰ تا ۲۵ درصد تلفات تمام نبردها در هر ولایت را، بدخشانی‌ها تشکیل می‌دهند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

سیف‌الدین سایس نیز می‌گوید، همه‌روزه در مسیر راه کندز_تخار هر موتری که جسد انتقال می‌دهد، به بدخشان می‌آید و برای اطمینان از این مسأله می‌شود به شفاخانۀ سردار محمدداوود خان سر زد و پرسید که چه‌شمار جسدهای جوانان بدخشان منتطر انتقال به این ولایت است.

در همین حال، عبدالقدیر بران، فعال مدنی در بدخشان هم مدعی‌ست که در روزهای اخیر ده‌ها جسد از جوانان این ولایت که قربانی جنگ با طالبان در ولایت‌های مختلف شده‌، به بدخشان انتقال یافته است. این مسأله واکنش‌های شماری از شهروندان در شبکه‌های اجتماعی را نیز به همراه داشته است. شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی این آمار را تکان‌دهنده توصیف کرده‌اند.سیدعبدالله  سیار، یکی از کاربران نوشته است: «در مدت سه روز گذشته جنازۀ ۱۸۰ سرباز بدخشانی را به بدخشان انتقال داده و دفن خاک کرده‌اند. جمهوریتی‌ها به کشتارگاه می‌فرستند و امارتی‌ها می‌کشند؛ این است سهمی‌ که سهمیۀ ما بدخشانی‌ها شده است. جنگ در افغانستان را اگر هر قدر هم جلوه‌یی دیگر بدهند، جنگ افغانستان جنگ قومی‌ست و یک قوم به‌خاطر اقتدار سیاسی‌اش، اقوام دیگر را هر روز می‌کشد؛ در مکتب، در دانشگاه، در بیمارستان، در کوچه، در مسجد و در خانه.»

مسئولان محلی بدخشان اما این آمار را مبالغه‌آمیز می‌دانند و می‌گویند که هیچ مرجع رسمی در این باره اطلاعی نداده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

نیک‌محمد نظری، سخنگوی والی بدخشان می‌گوید، در این شکی نیست که جوانان این ولایت مانند جوانان دیگر ولایت‌ها در صفوف نیروهای امنیتی حضور دارند و در مبارزه با هراس‌افگنی قربانی می‌دهند و آنان نیز گواه انتقال جسدهای جوانان بدخشان از ولایت‌های مختلف کشور هستند.

نیک‌محمد نظری، سخنگوی والی بدخشان

اما به گفتۀ او، آماری که ادعا می‌شود در سه روز ۱۸۰ جسد جوانان بدخشان به این ولایت انتقال یافته است، مورد تأیید ادارۀ ولایت بدخشان نیست و هیچ نهادی در این باره به ادارۀ این ولایت به‌طور رسمی چیزی نگفته است.

سخنگوی والی بدخشان می‌افزاید که در جنگ کنونی و در دفاع از آرامش و امنیت مردم، تنها بدخشانی‌ها قربانی نمی‌دهند؛ بل‌که بیش‌تر شهروندان کشور در این جنگ قربانی می‌دهند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

از سویی هم، عبدالسلام، یکی از سربازان پیشین از بدخشان است که در یک حملۀ انتحاری در ولایت هلمند یک پای و یک چشمش را از دست داده و یک دستش نیز آسیب دیده است. او می‌گوید که اکنون وضع زنده‌گی‌اش نامناسب است و مجبور شده برای امرار معیشتش به کفاشی روی بیاورد.

فقر و نبود زمینۀ کار از دلیل‌های عمدۀ رفتن جوانان؛ به‌ویژه جوانان بدخشان به صفوف نیروهای امنیتی خوانده می‌شود. در سال‌های گذشته ادعا شده که بدخشان در سطح افغانستان بیش‌ترین سرباز در صفوف نیروهای امنیتی را داشته است و جوانان این ولایت بیش‌ترین قربانی را در مبارزه با طالبان داده‌اند؛ اما به گفتۀ باشنده‌گان این ولایت، آنان در نظام کنونی هیچ سهمی ندارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: