مسئولان محلی بدخشان می‌گویند که باشنده‌گان بسیاری از بخش‌های این ولایت با دشواری‌های بسیار از جمله نبود و کم‌بود آب آشامیدنی روبه‌رو اند.

امام‌حیدر نیازی، ولسوال کران و منجان بدخشان از وضعیت بد باشنده‌گان منطقۀ «انجمن» این ولسوالی نگرانی می‌کند و می‌گوید که باشنده‌گان این منطقۀ دورافتادۀ بدخشان با دشواری‌های گونه‌گون روبه‌رو هستند.

آقای نیازی در فیس‌بوک نوشته، در سفری که اخیرا به این منطقۀ دورافتادۀ بدخشان داشته، دریافته است که باشنده‌گان این منطقه با کم‌بود آب صحی آشامیدنی و راه‌های‌ مواصلاتی مواجه‌اند. او می‌گوید، در سفری که به روستای «میان‌شهر» منطقۀ انجمن ولسوالی کران و منجان داشته، وضعیت مردم را از نزدیک مشاهده کرده است. به گفتۀ او، مردم هنوز هم در قرن ۲۱ از نبود آب آشامیدنی رنج می‌برند؛ در حالی که دریاها و آب خروشان در این منطقه در جریان است.

ولسوال کران و منجان می‌گوید که باشنده‌گان این منطقه با دشواری‌های فراوان آب را از فاصله‌های دور توسط مرکب انتقال می‌دهند. امام‌حیدر نیازی می‌افزاید که باشنده‌گان این منطقۀ دورافتادۀ بدخشان قابل ترحم‌اند و حکومت باید به بهبود وضعیت آن‌ها توجه کند.

او می‌گوید: «ساکنان این منطقه قابل ترحم هستند و دست نوازش دولت به آن‌ها ضروری‌ست. آن‌ها نه مکتب دارند، نه معلم، نه سرک و نه کلینیک.»

به گفتۀ ولسوال کران و منجان، باشنده‌گان این منطقه از تمام خدمات اولیۀ زنده‌گی به شمول آموزش و پرورش، خدمات صحی و راه‌های مواصلاتی محروم‌اند.

ولسوال کران و منجان افزوده است که یافته و چشم‌دیدهایش از وضعیت مردم را به صورت مفصل و همه‌جانبه به والی بدخشان گزارش داده است. او امیدواری می‌کند که پس از استماع گزارش‌هایش از وضعیت زنده‌گی مردم این منطقه، ادارۀ محلی بدخشان به وضعیت این مردم توجه کند.

نصرالدین یکی از باشنده‌گان منطقۀ انجمن کران و منجان به سلام‌وطندار می‌گوید که در طول چندین سال گذشته ادارۀ محلی و حکومت مرکزی به این منطقه توجهی نکرده‌اند و زنده‌گی مردم این منطقه هیچ تغییری نکرده است. به گفتۀ نصرالدین، بارها نماینده‌گان مردم از طریق‌های مختلف برای بهبود وضعیت‌شان دادخواهی کرده‌اند، اما کاری در این راستا صورت نگرفته است.

این باشندۀ کران و منجان می‌افزاید که در سال‌های‌ پسین ادارۀ محلی بدخشان به این ولسوالی توجهی زیادی نکرده و میزان تطبیق پروژه‌های توسعه‌یی در این ولسوالی هم بسیار اندک است.

نیک‌محمد نظری، سخنگوی والی بدخشان هم دشواری‌های مردم مناطق دوردست این ولایت را تأیید می‌کند و می‌گوید که میزان فقر در میان مردم بدخشان بلند است و مردم با مشکلات جدی روبه‌رو اند. اما به گفتۀ او ادارۀ محلی بدخشان تعهد دارد که زنده‌گی مردم را بهبود بخشد.

نظری می‌افزاید که ادارۀ محلی بدخشان به توسعۀ متوازن متعهد است و هیچ منطقه بر منطقۀ دیگر برتری ندارد و پروژه‌های توسعه‌یی براساس اولویت و نیازمندی مردم تطبیق می‌شود.

کران و منجان از ولسوالی‌های دورافتاده و ناامن ولایت بدخشان است. این ولسوالی چندین‌بار به‌دست طالبان سقوط کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: