منابع محلی در بامیان که نخواستند هویت‌شان فاش شود، به سلام‌وطندار می‌گویند که نیروهای استخبارات امارت اسلامی از روز شنبۀ هفتۀ جاری به این‌سو ۱۱ زن را به اتهام برهم‌زدن یک برنامۀ حمایت از «نظام امارت اسلامی» بازداشت کرده و مورد بازجویی قرار داده‌اند. به گفتۀ این منابع، هنوز از سرنوشت زنان بازداشت‌شده خبری نیست.

منابع می‌افزایند که جمعۀ گذشته شماری از دختران در پایان یک همایش زنان در حمایت از امارت اسلامی که در استادیوم بامیان برگزار شده بود، نسبت به بسته‌بودن دروازه‌های مکتب‌ها به‌روی دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم اعتراض و با شعارهای «دروازۀ مکاتب را به‌روی دختران باز کنید» و «ما از نظامی که مانع آموزش دختران شود، حمایت نمی‌کنیم»، بنرهای برنامه را پاره و دور پرتاب کردند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

اما سیف‌الرحمان محمدی، رئیس اطلاعات و فرهنگ بامیان، به سلام‌وطندار می‌گوید زنانی که جمعۀ گذشته در پایان یک برنامۀ حمایت از امارت اسلامی بنرها را پاره کرده بودند، از سوی نیروهای امارت اسلامی بازداشت نشده‌‌اند؛ بل‌که آنان برای «افهام و تفهیم» و این‌که به چه دلیلی بنرها را پاره کردند، به ادارۀ استخبارات خواسته شده بودند و اکنون نیز رها شده‌اند.

رئیس اطلاعات و فرهنگ بامیان دربارۀ این‌که چه شمار زنان برای افهام و تفهیم به ادارۀ استخبارات این ولایت خواسته شده‌ بودند، معلومات ارائه نکرد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

منابع نیز می‌گویند که دو کارمند امنیت ملی حکومت پیشین هم‌چنان از سوی نیروهای استخبارات امارت اسلامی در بامیان بازداشت و شکنجه شدند. اما مسئولان محلی بامیان دربارۀ بازداشت این دو کارمند اظهار نظری نکرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: