پس از آن‌که ریاست عمومی پاسپورت وزارت داخلۀ امارت اسلامی افغانستان دستور ازسرگیری توزیع گذرنامه به درخواست‌کننده‌گان آن در ۱۰ ولایت از جمله کاپیسا را صادر کرد، اکنون مسئولان محلی این ولایت از ثبت ۶۰۰۰ درخواست برای دریافت گذرنامه در یک هفتۀ گذشته در کاپیسا سخن می‌زنند.

مولوی کریم‌الله وثیق، رئیس اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی برای کاپیسا با تأیید این موضوع به سلام‌وطندار می‌گوید که با ثبت این شمار درخواست‌، کم‌بود امکانات و منابع بشری در روند توزیع گذرنامه و جلوگیری از سرگردان‌شدن مردم، تصمیم گرفته‌اند تا روند اخذ درخواست‌های جدید را متوقف کنند. او می‌افزاید که ظرفیت توزیع گذرنامه در مدیریت پاسپورت ولایت کاپیسا، روزانه از ۱۰۰ تا ۱۵۰ جلد است و آنان در پایان توزیع گذرنامه به ۶۰۰۰ درخواست ثبت‌شده روند اخذ درخواست‌های جدید را از سر خواهند گرفت.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، باشنده‌گان کاپیسا به‌ویژه درخواست‌کننده‌گان گذرنامه خواستار افزایش ظرفیت در روند توزیع گذرنامه‌اند. عبدالستار، باشندۀ کاپیسا می‌گوید که درخواست خود را برای دریافت گذرنامه به مدیریت پاسپورت کاپیسا سپرده است و می‌خواهد که همسرش را برای درمان به بیرون از کشور انتقال دهد. او می‌افزاید که به‌دلیل کم‌بود در کارمندان بخش پاسپورت، ناگزیر است انتظار بکشد، درد همسرش را ببیند و چیزی هم از دستش ساخته نیست.

عبدالشکور، دیگر باشندۀ کاپیسا از شفافیت در روند توزیع گذرنامه ابراز نگرانی می‌کند. او می‌گوید که هرچند هنوز گواه فساد و واسطه‌بازی در روند توزیع گذرنامه نبوده است، اما این را نیز نادیده گرفته نمی‌تواند که افراد در بدل پول یا شناخت، حق‌ افراد مستحق را تلف کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این حال، مسئولان محلی کاپیسا اطمینان می‌دهند که به هیچ فرد و گروهی اجازه نخواهند داد که روند توزیع گذرنامه در این ولایت را به چالش بکشند. آنان از باشنده‌گان کاپیسا می‌خواهند که بی‌نظمی‌های مستند را به نیروهای امارت اسلامی شریک کنند تا مفسدان مجازات شوند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: