به‌دنبال اعلام توزیع گذرنامه در ۱۰ ولایت از جمله پروان از سوی مسئولان ریاست عمومی پاسپورت وزارت داخلۀ امارت اسلامی، اکنون مسئولان امنیتی امارت اسلامی در این ولایت می‌گویند که از آغاز هفتۀ گذشته تا روز گذشته (پنج‌شنبه، یازدهم قوس/آذر) به ۴۰۰ درخواست‌کنندۀ پروانی از سوی مدیریت پاسپورت فرماندهی امنیۀ پروان، گذرنامه توزیع شده است.

ملا اول حق‌پرست، آمر امنیت فرماندهی امنیۀ پروان با تأیید این موضوع روز گذشته به خبرنگار محلی سلام‌وطندار در پروان گفت بر بنیاد کارشیوه‌یی که از سوی آنان برای توزیع گذرنامه به درخواست‌کننده‌گان روی‌دست گرفته شده است، روزانه تا ۸۰ جلد گذرنامه به درخواست‌کننده‌گان توزیع می‌شود.

به گفتۀ آمر امنیت فرماندهی امنیۀ پروان، آنان هم‌اکنون یک پایه دستگاه انگشت‌نگاری/بایومتریک‌ در اختیار دارند و در صدد آن هستند که کارشیوۀ منظم‌تری را اجرایی کنند تا بر مبنای آن سهولت در توزیع گذرنامه افزایش یابد و روزانه به افراد بیش‌تری گذرنامه توزیع شود. آقای حق‌پرست اطمینان می‌دهد که به هیچ فرد یا گروهی حتی به مجاهدان امارت اسلامی اجازه نخواهند داد تا در روند توزیع گذرنامه دخالت کنند و واسطه شوند یا هم فسادی صورت گیرد.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

در همین حال، درخواست‌کننده‌گان گذرنامه در پروان روایت‌های گونه‌گونی از روند توزیع گذرنامه دارند. عبدالرحیم ۴۵ ساله، باشندۀ پروان از ساعت یک بامداد روز پنج‌شنبه در هوای سرد روزهای پایانی پاییز و در تاریکی خودش را به دروازۀ فرماندهی امنیۀ پروان رسانیده است تا بتواند در قطار/صف ایستاده شود و روند اخذ گذرنامه‌اش را طی کند.

عبدالرحیم می‌گوید، اکنون که ساعت ۱۱ پیش از چاشت روز پنج‌شنبه است، نوبتش در قطار نرسیده و ممکن رسمیات اداری روزهای پنج‌شنبه که تا چاشت است، سبب شود تا کارش به هفتۀ بعد بماند. او در پاسخ به پرسش خبرنگار سلام‌وطندار می‌گوید که نمی‌تواند شفافیت را در روند توزیع گذرنامه تأیید کند.

سیما، از دیگر درخواست‌کننده‌گان گذرنامه در پروان است که با شوهرش ساعت ۶ بامداد روز پنج‌شنبه برای سپردن درخواست گذرنامه برای خود و فرزندانش به فرماندهی امنیۀ این ولایت آمده است. او می‌گوید، با آن‌که از فشار بلند خون رنج می‌برد، اما پنج ساعت می‌شود که روی دو پا در صف ایستاده است و هنوز هم نوبت برایش نرسیده است. بانو سیما از مسئولان امارت اسلامی در پروان می‌خواهد که سهولت‌های تازه‌ در روند توزیع گذرنامه ایجاد کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از روز شنبۀ هفتۀ گذشته که روند توزیع گذرنامه در پروان آغاز شده است، همه‌روزه صدها مرد و زن در دو صفِ طولانی که یکی شامل مردان و دیگری شامل زنان می‌شود، در برابر دروازۀ فرماندهی امنیۀ این ولایت ایستاده‌اند. نیروهای امارت اسلامی نیز برای برقراری نظم و جلوگیری از هرج‌ومرج در صف‌ها، با چوب، کیبل و سلاح‌ در برابر هر دو صف ایستاده‌اند.

امارت اسلامی برای اکنون تقسیم‌اوقات/جدول زمانی هفته‌وار ترتیب داده و در آن ولسوالی‌های ده‌گانۀ پروان را در روزهای هفته بخش‌بندی کرده است. خواستیم از صف‌های درخواست‌کننده‌گان مرد و زن گذرنامه در پروان عکس‌برداری کنیم؛ اما مسئولان امارت اسلامی به‌خاطر‌ انعکاس‌ندادن بی‌نظمی‌های موجود در صف‌ها از برداشتن عکس مانع شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: