شماری از کشاورزان در کندز، می‌گویند که در سال روان، حاصلات پسته در این ولایت نسبت به سال‌های دیگر، به گونه‌ی چشم‌گیری کاهش یافته است. به گفته‌ی آن‌ها، سرمای شدید در زمستان سال گذشته بر جنگلات پسته در کندز تأثیر گذاشته و سبب شده که حاصل خوبی ندهد.

بیردی‌بای، کشاورز در کندز، می‌گوید: «سال‌ها دیگر درختان پسته یک‌ونیم تا دو سیر پسته می‌داد و امسال که می‌بینیم، در هر درخت تنها ۲۰ تا ۳۰ پسته است و بیخی به صفر رسیده است، درختان هیچ پسته نداده؛ زمستان پارسال یخ بود، به خاطر همین باشد یا کدام مرض است که امسال پسته هیچ حاصل نداشته است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، کارشناسان امور کشاورزی در کندز، دلیل کاهش حاصلات پسته را سرما و گسترش آفت‌های طبیعی عنوان می‌کنند و می‌گویند که آن‌ها، به وزارت زراعت، آبیاری و مالداری پیشنهاد داده اند تا جنگلات پسته را که در جریان جنگ‌های سال‌های گذشته از بین رفته اند، احیا کنند.

فیض‌الدین نبی‌زاده، کارشناس امور کشاورزی، می‌گوید: «بعضی وقت‌ها به دلیل عوامل گوناگون طبیعی درختان حاصل نمی‌دهند، آفت‌های طبیعی و خشک‌سالی هم قابل پیش‌بینی نیست؛ چون بسیاری ساحات جنگل کلان است و از توان مردم بالاست که از آفت‌ها جلوگیری کنند.»

مسئولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری کندز، نیز می‌گویند که به دلیل سردی هوا در زمستان سال گذشته، حاصلات پسته در این ولایت کاهش یافته است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

صلاح‌الدین واحدی، آمر امور زراعتی ریاست زراعت کندز، می‌گوید که در حدود ۲۱ هزار و ۲۱۷ هکتار زمین در این ولایت، جنگل پسته است که زمین آن مربوط دولت می‌شود. او می‌افزاید: «جنگلات پسته تا کنون به هیچ سکتور یا شرکت خصوصی به اجاره داده نشده است، ریاست زراعت به خاطر حفاظت و مدیریت جنگلات، سهولت‌هایی را فراهم و کمیته‌ها را ایجاد کرده و برای مردم از طریق کارمندان آگاهی‌های لازم را در مورد اهمیت جنگلات و فواید آن داده است.»

به گفته‌ی کشاورزان در کندز، درخت پسته در برابر سرما مقاومت کم‌تری دارد و به دلیل سرمای زمستان سال گذشته، از جنگلات پسته در این ولایت، حاصل خوبی برداشت نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: