شماری از کشاورزان و باشندگان بادغیس، با نگرانی از هجوم ملخ‌ها به باغ‌های پسته‌ در این ولایت، می‌گویند که اگر از این آفت پیش‌گیری نشود، در کنار باغ‌های پسته، کشت‌زارهای آن‌ها نیز نابود خواهد شد. ‌

به گفته‌ی آن‌ها، بیش‌تر از دو هفته می‌شود که ملخ‌ها در برخی از ولسوالی‌های این ولایت به ویژه در باغ‌های پسته، هجوم آورده و از جلوگیری آن ناتوان اند.

جمعه‌گل، باشنده‌ی ولسوالی لنگر بادغیس، می‌گوید که در منطقه‌ی «پل کهنه» و «چهل‌کهنه»‌ی این ولسوالی، ملخ‌ها هجوم آورده، برگ‌ها و میوه‌ی درختان پسته را می‌خورند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

خدابخش، کشاورزی در بادغیس نیز، می‌گوید: «به بالامرغاب و غورماچ ملخ‌ها آمده است. خشک‌سالی نیز به کشت‌زارهای ما زیان رسانده و با آمدن ملخ‌ها، نگرانی ما زیاد شده است. از دولت می‌خواهیم که به ما کمک کند.»

در همین حال، عبدالحی منیر، رییس زراعت بادغیس، می‌گوید که ملخ‌ها در ولسوالی‌های جوند، تگاب عالم، دره‌ی بوم و بالامرغاب این ولایت هجوم آورده اند. «در بعضی جاها به گندم و در بعضی جاها به زیره [و هم‌چنان] در منطقه‌ی سغاو، به جنگل‌های پسته نیز آمده و به درختان پسته زیان رسانده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

رییس زراعت بادغیس، می‌گوید که در هم‌کاری با مؤسسه‌های هم‌کار در این ولایت، کارزار پیش‌گیری از هجوم ملخ‌ها به باغ‌های پسته و کشت‌زارها آغاز شده است؛ اما «متأسفانه بادغیس آن قدر امکانات ندارد. ما تنها به لحاظ دارو تدابیر گرفته‌ایم.»

چندی پیش برنامه‌ی جهانی غذا، گفته بود که هجوم ملخ‌ها در شماری از ولایت‌های شمالی و شمال‌شرقی افغانستان دیده شده و در صورت پیش‌گیری‌نشدن از گسترش آن، ۲۵ درصد حاصلات گندم از میان خواهد رفت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: