سازمان خوراک و کشاورزی سازمان ملل متحد (فایو)، در باره‌ی هجوم گسترده‌ی ملخ مراکشی بر کشت‌زارها از جمله گندم‌زارها در هشت ولایت شمال و شمال‌شرقی افغانستان هشدار داده است.

به‌گفته‌ی این سازمان، در بلخ، کندز، بدخشان، بادغیس، بغلان سمنگان، سرپل و تخار، ملخ در مراحل مختلف رشد مشاهده شده است. این وضعیت از ولایت‌های مرکزی، به شمول غور نیز گزارش شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

ریچارد ترنچارد، نماینده‌ی فائو در افغانستان، هجوم ملخ مراکشی را نگرانی جدی‌ای برای کشت‌زارهای گندم در افغانستان عنوان کرده است.

او، گفته است: «ملخ مراکشی بیش از ۱۵۰ گونه‌ی گیاهی از جمله فرآورده‌های درختی، مراتع و ۵۰ فرآورده‌ی غذایی را می‌خورد که همه در افغانستان رشد می‌کنند. این تهدید بزرگی برای کشاورزان، جوامع و کل این کشور است.»

او، افزوده است که پیش‌بینی‌های برداشت گندم برای سال روان، بهترین وضعیت در سه سال گذشته بوده است؛ اما هجوم ملخ مراکشی، تهدیدی برای ازبین‌بردن همه‌ی این دست‌آوردهای اخیر و بدترشدن چشم‌گیر وضعیت ناامنی غذایی در اواخر سال روان و سال آینده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

به‌گفته‌ی ترنچارد، دو هجوم بزرگ ملخ در ۲۰ و ۴۰ سال پیش به افغانستان، نزدیک به  ۲۵ درصد تولید سالانه‌ی گندم افغانستان را نابود کرده بود.

سازمان خوراک و کشاورزی سازمان ملل، متحد گفته است که ملخ مراکشی در میان زیان‌آورترین آفت‌های گیاهی در سراسر جهان قرار دارد.

این آفت ممکن است در سال روان منجر به نابودی هفت هزار تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تُن گندم در جهان شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: