کشاورزان و مدیر زراعت و آب‌یاری ولسوالی دشت‌قلعۀ تخار از هجوم ملخ‌ها در این ولسوالی خبر می‌هند.

شماری از کشاورزان ولسوالی دشت‌قلعه امروز (پنج‌شنبه، ۶ جوزا/خرداد) به سلام‌وطندار می‌گویند، ملخ‌ها حدود سه هفته پیش از آن‌سوی دریای آمو از تاجیکستان به روستاهای دشت‌قلعه هجوم آورده‌اند و کشت‌زارها در برخی از بخش‌های این ولسوالی را در معرض نابودی قرار داده‌اند.

به گفتۀ آنان، ملخ‌ها غله‌جات و سبزی‌جات کشاورزان را به گونۀ کامل خورده‌اند.

آنان با ابراز نگرانی می‌گویند، اگر ریاست زراعت تخار با سم‌پاشی از هجوم بیشتر ملخ‌ها در این ولسوالی جلوگیری نکند، این حشره با هجوم در ولسوالی‌های همجوار دشت‌قلعه نیز کشت‌زارهای مردم را نابود خواهد کرد.

در همین حال امام‌الدین، مدیر زراعت ولسوالی دشت‌قلعه می‌گوید، برای کاهش هجوم ملخ‌ها سم‌پاشی را آغاز کرده‌اند و تاکنون شماری زیادی از این حشره نابود شده است.

اما مدیر زراعت ولسوالی دشت‌قلعه تأکید می‌کند و می‌گوید، اگر کشاورزان و نهادهای همکار با وزارت زراعت در این زمینه با این ریاست همکاری نکنند، احتمال دارد کشاورزان زیان بیشتری ببینند.

ولسوالی دشت‌قلعه در شمال ولایت تخار با ناحیۀ فرخار کشور تاجیکستان هم‌مرز است. در سال‌های گذشته نیز ملخ‌ها در روستاهای حیرتان، آی‌خانم، کافرقلعه و آی‌خانم انگورباغ هجوم آورده بودند و کشت‌زارهای مردم را نابود کردند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: