شماری از کشاورزان در تخار، سمنگان و کندز، می‌گویند که از یک ماه به این سو، ملخ‌ها به شکل گسترده به کشت‌زارهای گندم، خربزه و بادنجان رومی آن‌ها هجوم آورده و آن را تخریب کرده است.

آدم‌خان، باشنده‌ی ولسوالی دشت‌قلعه‌ی تخار، می‌گوید که در یکی از زمین‌هایش هشتاد سیر گندم کاشته بود؛ اما ملخ‌ها، ۵۰ سیر آن را از بین برده است. او، می‌افزاید: «این ملخ‌ها از دشت‌وکوه می‌آید و مستقیم روی گل‌های غله‌ها و دیگر کشت ما حمله می‌کند. کشت اول را مکمل خورده، کشت دوم شالی، ماش و دیگر چیزها را معلوم نیست که ما برداشت بتوانیم یا نه. این ملخ‌ها بسیار و جلوگیری آن سخت است.»

غوث‌الدین، کشاورز و بزرگ قومی در سمنگان، می‌گوید که نزدیک به ۴۰ درصد از کشت‌زارهای گندم و جو در سمنگان را ملخ‌ها از بین برده است. او می‌افزاید: «ما بسیاری از ملخ‌ها را از بین بردیم. امسال ملخ‌ها چنان زیاد بود که اگر از بین نمی‌بردیم، امکان داشت تمام سمنگان را می‌گرفت. هنوز هم ده‌ها هزار هکتار زمین در معرض خطر است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

همین گونه جواد، باشنده‌ی کندز، می‌گوید که اگر جلو هجوم ملخ‌ها بر کشت‌زارهایش گرفته نشود، ممکن در سال روان، هیچ برداشتی نداشته باشد. او، با نگرانی از ازبین‌رفتن بخشی از حاصلات شان در اثر هجوم ملخ‌ها، می‌گوید: «ملخ‌ها بالای حاصلات ما حمله کردند و تعدادی از حاصلات ما را نابود کردند. دولت پیش از این یک پروگرام داشت و آمده بودند؛ اما این پروگرام شان نتیجه نداد.»

در همین حال، گلاب‌الدین غیاثی، مدیر عمومی حفاظه نبات و قرنتین ریاست زراعت سمنگان، می‌گوید؛ در حالی که مجادله‌ی کیمیایی و مکانیکی را برای نابود‌سازی ملخ‌ها انجام داده است؛ اما هنوز هم ملخ‌ها در شماری از ولسوالی‌های این ولایت از جمله رباتک، کشت‌زارهای کشاورزان را تهدید می‌کند. او، می‌افزاید: «این یک آفت خطرناک است. اگر دولت توجه نکند و دوا را در وقت مناسب در اختیار دهقان‌ها قرار ندهد، از توان مردم خارج است. مردم دارو و سامان دواپاشی را تهیه نمی‌توانند.»

از سویی هم، وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، می‌گوید که این وزارت برای پیش‌گیری از هجوم ملخ‌ها، به ویژه ملخ مراکشی، ۳۴ هراز و۵۵۰ لیتر مواد کشنده و لابراتوارها هم‌راه با تیم‌های مبارزه با آفت‌ها را به همه ولایت‌ها فرستاده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

مصباح‌الدین مستعین، سخن‌گوی این وزارت، به سلام‌وطندار می‌گوید: «داروی کشنده به اندازه‌ی کافی به ولایت‌ها فرستاده شده. اگر دهقان‌ها هم‌راه نمونه‌ی بوته‌های مریض نزد داکتران ما مراجعه کنند، داکتران بعد از تشخیص، بوته را دیده برای شان دوا خواهند داد.»

وزارت زارعت، آبیاری و مالداری، تأکید می‌کند که تهدید جدی‌ای از سوی ملخ‌ها متوجه کشت‌زارهای کشاورزان نیست و گروه‌های محافظتی این وزارت، وضعیت را زیر کنترل دارد.

سازمان خوراک و کشاورزی سازمان ملل متحد نیز، چهارشنبه‌ی هفته‌ی گذشته -۲۰ ثور- با نشر گزارشی، از هجوم گسترده‌ی ملخ مراکشی بر کشت‌زارهای گندم در هشت ولایت شمال و شمال‌شرقی افغانستان هشدار داده بود. بلخ، کندز، بدخشان، بادغیس، بغلان، سمنگان، سرپل و تخار، از ولایت‌هایی اند که وجود ملخ‌های نوع مراکشی در آن گزارش شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: