یک هفته از تسلط طالبان بر کابل می‌گذرد، اما خلای به وجودآمده در کشور هنوز پابرجاست و بسیاری از نهادهای دولتی و خصوصی مسدوداند.

شماری از آگاهان خلای قدرت در کشور را زیان‌بار می‌خوانند.

شهزاده شاهد، آگاه سیاسی و عضو پیشین مجلس نماینده‌گان نگران است که برخی‌ها از خلای قدرت به نفع‌شان استفاده کرده و بار دیگر کشور را به ورطۀ ناامیدی سقوط دهند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌گوید، خلای قدرت باید هرچه زودتر با ایجاد یک حکومت همه‌شمول پر شود، حکومتی که آیینۀ تمام‌نمای شهروندان کشور بوده و از مشروعیت جهانی نیز برخوردار باشد.

خلای قدرت سبب شده که اداره‌های دولتی و بانک‌ها مسدود بمانند و برخی از کارمندان دولتی به وظیفه‌شان حاضر نشوند که این مسئله برای شهروندان کشور مشکلات زیادی را به بار آورده است.

سیداکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان و آگاه امور نیز از خلای قدرت نگران است، او، اما می‌گوید، وضعیت امنیتی در کشور بهبود یافته و پرکردن خلای قدرت نیاز به زمان دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

به گفتۀ اکبرآغا، جهان تماشاگر است که در افغانستان چگونه حکومتی ایجاد می‌شود تا در سطح جهان قابل قبول باشد.

او می‌افزاید، طالبان نمی‌خواهند که بار دیگر با محدودیت‌های جهانی مواجه شوند به همین دلیل تلاش دارند تا یک حکومت همه‌شمول ایجاد کنند.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که مقام‌های طالبان بارها گفته‌اند، تلاش می‌کنند هرچه زودتر خلای قدرت پر شده و حکومت همه‌شمول ایجاد شود.

روزگذشته گزارش‌هایی از قول طالبان منتشر شده بود که این گروه ظرف چند هفته آینده چارچوب یک حکومت را اعلان خواهند کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

رهبران طالبان روز گذشته برای بررسی این موضوع با حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه دیدار کردند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: