تفنگ‌داران ناشناس روز گذشته (سه‌شنبه، بیست‌وپنجم جوزا/خرداد) در ولسوالی‌های خوگیانی و سرخ‌رود ننگرهار و شهر جلال‌آباد، مرکز این ولایت، در حمله‌های جداگانه ۵ واکسیناتور پولیو را کشتند و ۴ تن دیگر را زخمی کردند. پس از این حمله‌ها، روند تطبیق واکسن پولیو در سراسر ننگرهار متوقف شده است و مسئولان صحی می‌گویند که با تأخیر این کارزار، حدود ۳۵۰ هزار کودک از دریافت واکسن محروم شده‌اند.

حالا اما مسئولان محلی ننگرهار می‌گویند که برای تطبیق بهتر واکسن پولیو در هماهنگی با اداره‌های مرتبط، روی طرح جدید کار می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار می‌گوید: «ادارۀ محلی تلاش می‌کند در قدم نخست به خانواده‌های شهیدان رسیده‌گی کند. ما برای چه‌گونه‌گی تطبیق واکسن پولیو، میان اداره‌های مرتبط و اداره‌های کمک‌کننده هماهنگی ایجاد کرده‌ایم، در این زمینه نیاز است کار بیش‌تر انجام دهیم. تلاش می‌شود جلو چنین عملیات‌های تروریستی گرفته شود و عاملان آن به پنجۀ قانون سپرده شوند.»اما نجیب‌الله کامه‌وال، رئیس عملیاتی واکسن پولیو در حوزۀ شرق کشور به سلام‌وطندار می‌گوید که هنوز هیچ برنامه‌یی وجود ندارد تا کودکان محروم‌شده واکسن دریافت کنند. «در وضعیتی که امنیت وخیم است، ما برای کوتاه‌مدت طرحی نداریم. اگر وزرات در آینده کدام تصمیمی گرفت، با شما در میان می‌گذاریم.»

باشنده‌گان ننگرهار نیز از کشته‌شدن واکسیناتوران ابراز نگرانی می‌کنند و از دولت و مردم می‌خواهند که با هم‌کاری هم‌دیگر امنیت کارمندان صحی را تأمین کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

شاکرالله، عالم دین در ننگرهار می‌گوید: «کشتن مسلمان حرام است. واکسیناتوران به مردم خدمت می‌کنند، آن‌ها که بی‌طرف هستند و به مردم خدمت می‌کنند.»

مسئولیت روی‌دادهای روز گذشته در ننگرهار را هنوز فرد یا گروهی برعهده نگرفته است. لازم به یادآوری‌ست که سی‌ام مارچ ام‌سال نیز سه تن از واکسیناتوران پولیو که زنان بودند، در نتیجۀ شلیک تفنگ‌داران ناشناس در ننگرهار کشته شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: