Asset 1SWN

«عدم شفافیت در گزارش‌دهی یونیسف و سازمان جهانی بهداشت در برنامۀ پولیو»

Polio 2

مسئولان وزارت صحت کشور می‌گویند، سازمان جهانی بهداشت و ادارۀ یونیسف یا صندوق کودکان ملل متحد که مسئولیت برنامۀ واکسین فلج کودکان/پولیو را بر عهده دارند، به گونۀ درست مسئولیت‌شان را انجام نداده‌اند و در گزارش‌دهی آنان به این وزارت شفافیت لازم وجود ندارد.

وحید مجروح، معین عرضۀ خدمات صحی وزارت صحت امروز (سه‌شنبه، هفتم دلو/بهمن) در یک نشست خبری در کابل می‌گوید، آن‌چه در برنامۀ پولیو در افغانستان جریان دارد، برای رهبری این وزارت و حکومت قابل پذیرش و قناعت‌بخش نیست.

به گفتۀ مجروح، با آن‌که پول هنگفتی در برنامۀ محو پولیو از سوی ادارۀ یونیسف و سازمان جهانی بهداشت در افغانستان هزینه می‌شود، اما آمار روی‌دادهای فلج کودکان در افغانستان نگران‌کننده است.

وحید مجروح می‌گوید: «منابعی که در پولیو سرمایه‌گذاری می‌شود، با حاصل و نتایجی که ما در پروگرام/برنامۀ پولیو داریم، متأسفانه به دلیل افزایش واقعات هر روز نگرانی بسیار کلان را برای وزارت خلق کرده است.»

به گفتۀ مجروح، تنها در جریان سال ۲۰۲۰ میلادی ۵۶ روی‌داد مثبت فلج کودکان یا پولیو در سراسر کشور ثبت شده است؛ در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۹ میلادی، به ۲۹ روی‌داد می‌رسید.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام