شفاخانۀ ۱۰۰ بستر غیرنظامی پروان یگانه نهاد صحی با ظرفیت ۱۰۰ بستر در این ولایت است که پیش از تسلط امارت اسلامی بر کشور، ماهانه تا یک‌هزار و ۱۰۰ بیمار را درمان می‌کرد و بیش‌تر از ۱۰۰ عملیات برنامه‌ریزی‌شده را انجام می‌داد. پیش از تسلط امارت اسلامی بر کشور، این شفاخانه هم‌چنان روزانه تا ۶۰۰ بیمار سراپا را می‌پذیرفت.

اما اکنون و با روی‌کارآمدن امارت اسلامی مسئولان این شفاخانه از کاهش فعالیت‌های‌شان سخن می‌زنند و می‌گویند که بیماران بستری را نمی‌پذیرند، عملیات‌های برنامه‌ریزی‌شده ندارند و فعالیت پزشکان را تنها به روزهای خدمتی/نوکریوالی آنان خلاصه کرده‌اند.

یک تن از مسئولان شفاخانۀ ۱۰۰ بستر غیرنظامی پروان که نخواست هویتش فاش شود به سلام‌وطندار می‌گوید، افزون بر این‌که کارمندان‌شان پنج ماه می‌شود معاش دریافت نکرده‌اند، حَمَلۀ‌شان برای انتقال به محل کار نیز لغو شده است.

او می‌افزاید، «ما فعلاً تنها عملیات‌های عاجل را می‌گیریم و مریض‌هایی که زنده‌گی‌شان در خطر است. اگر به همین مشکل اصلی و اساسی ما رسیده‌گی نشود، شاید هم فعالیت‌های ما با رکود مواجه و شفاخانه بسته شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، پزشکان و پرستاران شفاخانۀ ۱۰۰ بستر غیرنظامی پروان از وضعیت بد زنده‌گی‌شان حکایت می‌کنند و هشدار می‌دهند که اگر به مشکلات‌شان رسیده‌گی نشود، ناگزیر اند دست از فعالیت بردارند.

یک پزشک شفاخانۀ ۱۰۰ بستر غیرنظامی پروان که نخواست هویتش فاش شود، چنین می‌گوید، «از نگاه اقتصادی خیلی مشکلات داریم، تنها من نه که تمام کارمندان صحت عامه مشکلات دارند. تمام کسانی که در شفاخانه کار می‌کنند، با مشکلات جدی اقتصادی مواجه‌اند، کرایۀ راه و مصارف رفت‌وآمد. مشکل است، فکر نمی‌کنم این وظیفه ادامه داده شود. ما می‌خواهیم که مشکلات ما رفع و به زودترین فرصت معاشات ما داده شود.»

یک پرستار شفاخانۀ ۱۰۰ بستر غیرنظامی پروان که نخواست هویتش فاش شود، نیز می‌گوید، «وضعیت شفاخانه خراب است، همه‌روزه می‌آییم، حَمَلۀ ما را قطع کرده‌اند، تقریباً ماه پنجم است که معاش نگرفته‌ایم، نان شفاخانه بود، قراردادی‌های شفاخانه بود که تمام‌شان را لغو کرده‌اند، ما شفاخانه را رها می‌کنیم و دیگر کار نمی‌کنیم. وقتی که ما کرایۀ راه نداشته باشیم، حَمَله قطع شود، معاش نداشته باشیم چه کنیم که بیاییم؟»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این همه، بیماردارانی که بیماران‌شان در شفاخانۀ ۱۰۰ بستر غیرنظامی پروان بستری‌اند، از فعالیت‌ها و تلاش‌های کارمندان صحی ستایش می‌کنند. آنان از مسئولان امارت اسلامی در پروان می‌خواهند که برای جلوگیری از توقف فعالیت‌های این شفاخانه، معاش کارمندان صحی و سهولت‌های پیشین آنان را برگردانند.

سعدیه، بیمارداری که چهار روز می‌شود کودکش در شفاخانۀ ۱۰۰ بستر غیرنظامی پروان بستری‌ست می‌گوید، «امروز چهار روز است که شفاخانه آمدیم، طفلکم مریض است، دهن و دامن است، بستر است. بی‌چاره‌ داکتران چهار ماه می‌شود که معاش نگرفته‌اند، بی‌چاره‌ها زحمت زیاد می‌کشند.»

بر بنیاد گفته‌های برخی منابع در شفاخانۀ ۱۰۰ بستر غیرنظامی پروان، حتی مواد خوراکی این شفاخانه برای کارمندان صحی و بیماران در حال تمام‌شدن است.

خواستیم دیدگاه سخنگویان امارت اسلامی و مسئولان محلی پروان را در این باره داشته باشیم؛ اما آنان حاضر به گفت‌وگو در این زمینه نشدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: