مسئولان در ریاست اطلاعات‌وفرهنگ پروان، از انتخاب استوپه‌ی توپ‌دره‌ی پروان به عنوان برنده‌ی جایزه‌ی شایستگی میراث‌های فرهنگی از سوی یونسکو، خبر می‌دهند.

عبدالغفار رئوفی، آمر فرهنگ و گردش‌گری ریاست اطلاعات‌و‌فرهنگ پروان، امروز (یک‌شنبه، ۶ قوس) به سلام‌وطندار می‌گوید که این بنای تاریخی پروان، در مراسم ویژه‌ای‌ در بانکوک تایلند، از سوی هئت داوران یونسکو، برنده‌ی جایزه‌ی «شایستگی»، شناخته شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

مراسم اهدای این جایزه‌، بخشی از جوایز آسیا و اقیانوسیه‌ی یونسکو در ۲۰۲۲ برای حفاظت از میراث‌های فرهنگی بوده که روز گذشته –شنبه، ۵ قوس- در بانکوک تایلند برگزار گردیده بود.

آقای رئوفی، می‌افزاید که هیئت داوران بر سهم این پروژه در حفاظت از میراث به‌جامانده از یک دوره‌ی مهم از تاریخ افغانستان تأکید کرده و گفته اند که استوپه‌ی توپ‌دره، یکی از ۱۳ پروژه‌ی برنده‌ی جایزه است که از شش کشور مختلف در سراسر منطقه انتخاب شده است.

به گفته‌ی مسئولان، کار حفظ و مرمت این استوپه و اطراف آن، توسط مؤسسه‌ی مشورتی و حفظ میراث‌های فرهنگی افغان (ACHCO) بین سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ با کمک مالی اتحادیه‌ی بین‌المللی حفاظت از میراث فرهنگی (ALIPH) انجام شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

گفتنی است که پروان از شمار ولایت‌های باستانی افغانستان است که تا اکنون، نزدیک به ۶۰ ساحت تاریخی و باستانی در آن، شناسایی شده است.

ناگفته نماند که استوپه‌ی توپ‌دره، از جمله بناهای به‌جامانده از سلسله‌ی کوشانیان است و گمان می‌رود که در ۱۸۰۰ سال پیش در زمان حکومت کنیشکای بزرگ، ساخته شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: