مسئولان محلی امارت اسلامی در پروان، می‌گویند که تلاش‌ها برای تخلیه‌ی ارگ شاهی جبل‌السراج از وجود نیروهای امارت اسلامی، آغاز شده است.

‌محمدادریس انوری، معاون والی پروان، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار، تأکید می‌کند که برای خالی‌کردن ارگ شاهی جبل‌السراج از وجود نظامیان امارت اسلامی، با رهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ در حال رأی‌زنی اند.

ارگ شاهی جبل‌السراج، یکی از جاذبه‌های گردش‌گری در پروان است که همه‌ساله گردش‌گران بسیاری را به سمت خود می‌کشاند؛ اما از چندی به این سو نیروهای امارت اسلامی در آن جابه‌جا شده اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آقای انوری، می‌افزاید که حضور گردش‌گران در جاهایی مانند ارگ شاهی جبل‌السراج، برای رشد فرهنگ گردش‌گری و افزایش درآمدهای ولایت پروان، سودمند است.

در همین حال، منبعی در ریاست اطلاعات و فرهنگ پروان که نخواست هویتش فاش شود، به سلام‌وطندار تأیید می‌کند که نسبت به سال گذشته، حضور گردش‌گران داخلی و خارجی در پروان کاهش اندکی داشته است.

این منبع می‌گوید که هنوز مسئولیت نگه‌داری ارگ شاهی جبل‌السراج به گونه‌ی رسمی به ریاست اطلاعات و فرهنگ پروان، واگذار نشده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

کار ساخت ارگ شاهی جبل‌السراج در سال ۱۹۰۵ میلادی به دستور امیر حبیب‌الله ‌خان آغاز شد و در سال ۱۹۰۷ میلادی به پایان رسید.

این ارگ که در ۵۰ جریب زمین ساخته شده، تا زمان حکم‌رانی امان‌الله خان، به عنوان مقر شاهی استفاده می‌شد.

بخش‌هایی از ارگ شاهی جبل‌السراج که در جنگ‌های داخلی چند دهه‌ی پسین ویران شده بود، در سال ۱۳۹۸ از سوی اداره‌ی انکشاف ملی ریاست‌جمهوری پیشین بازسازی شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: