شماری از باشنده‌گان میدان‌وردک با ابراز نگرانی به سلام‌وطندار می‌گویند که بسیاری از مناطق تاریخی در میدان‌شهر، مرکز این ولایت و ولسوالی‌های نرخ، جلریز، سیدآباد، چک و بهسود با خطر نابودی روبه‌رو اند.

آنان می‌افزایند که این مناطق به‌دلیل جنگ‌ها آسیب دیده و به برخی مناطق نیز مردم آسیب رسانده‌ است. باشنده‌گان میدان‌وردک از وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌خواهند که روی طرح بازسازی، حفاظت و جلوگیری از غصب مناطق تاریخی کار کند.

محمدالله دانش، باشندۀ میدان‌وردک، می‌گوید: «ولایت میدان‌وردک مناطق و آثار زیاد تاریخی دارد که بخش‌هایی از آن در طول جنگ‌های چند سال گذشته از بین رفته است. دولت باید به این مناطق تاریخی توجه جدی و بازسازی آن را آغاز کند. یکی از این مناطق تاریخی در ولسوالی نرخ شهرک زیرزمینی الغتا است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

زین‌الله زرین، دیگر باشندۀ میدان‌وردک، نیز می‌گوید: «میدان‌وردک یک ولایت تاریخی‌ست و تاریخ صدها ساله دارد که به ادیان گذشته می‌رسد. مانند شهرک زیرزمینی الغتا در ولسوالی نرخ و قلعۀ کافر در ولسوالی دایمیرداد که بسیاری از آن‌ها با خطر ازمیان‌رفتن روبه‌رو اند. حکومت و یونسکو باید این مناطق تاریخی را بازسازی کنند.»

به گفتۀ آنان، اگر از شهرک زیرزمینی «الغتا» محافظت نشود،‌ از بین می‌رود و از سوی مردم غصب خواهد شد.

صفی‌الله رائد، رئیس اطلاعات و فرهنگ میدان‌وردک، نیز می‌پذیرد که مناطق تاریخی این ولایت با خطر نابودی روبه‌رو اند. او اما می‌گوید که تلاش‌ها برای بازسازی این مناطق آغاز شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

رئیس اطلاعات و فرهنگ میدان‌وردک می‌افزاید: «وزارت اطلاعات و فرهنگ ۷۶ منطقۀ تاریخی در ولایت میدان‌وردک را ثبت کرده است. بسیاری از مناطق تاریخی از بین رفته است و  این مناطق نیاز به بازسازی و حفاظت دارد. همین‌طور شهرک زیرزمینی الغتا که نیاز به حفاظت دارد.»

لازم به یاد آوری‌ست که پیش از این نیز نگرانی‌ها از فروپاشی و تخریب شماری از آبده‌های تاریخی در کشور وجود داشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: