شماری از زنان امروز در شهر کابل در اعتراض به بازداشت فیض‌الله جلال، استاد دانشگاه کابل و کارشناس سیاسی از سوی امارت اسلامی به جاده‌ها آمدند و خواهان رهایی او از سوی امارت اسلامی شدند.

این زنان با سردادن شعارهای «استاد جلال مجرم نیست»، «عدالت برای استاد جلال»، «استاد جلال را رها کنید»، «صدای استاد جلال، صدای ملت» و «سخن‌گفتن جرم نیست» خواهان رهایی هرچه زودتر فیض‌الله جلال از سوی امارت اسلامی‌اند.

فیض‌الله جلال روز گذشته از خانه‌اش در کابل بازداشت شده است. بازداشت او واکنش‌های گسترده‌یی در شبکه‌های اجتماعی به هم‌راه داشته و حتی کارزاری برای رهایی او راه‌اندازی شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان، در توییترش تأیید کرده که فیض‌الله جلال از سوی نیروهای امارت اسلامی بازداشت شده است. مجاهد نوشته که آقای جلال به‌دلیل توضیحات «چرندیات خود در رسانه‌های اجتماعی» بازداشت شده است.

سخنگوی امارت اسلامی، فیض‌الله جلال را «انسان متعصب» خوانده و او را متهم کرده است که مردم را «علیه نظام تحریک» و با آبروی مردم بازی می‌کرد. او افزوده است که این استاد دانشگاه را بازداشت کرده‌اند تا کسی دیگر از آدرس/نشانی استاد و دانش‌مند، دست به چنین یاوه‌گویی، شخصیت‌کشی و هتک حرمت انسان‌ها نزند.

در همین حال، سازمان عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر نیز بازداشت جلال را محکوم کرده و خواستار رهایی فوری و بدون قیدوشرط او شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان، نیز بازداشت فیض‌الله جلال از سوی نیروهای امارت اسلامی را وضع محدودیت به آزادی بیان عنوان کرده و ادامۀ چنین بازداشت‌ها را خلاف ارزش‌ها و قوانین حقوق بشری خوانده است.

این فدراسیون با پخش اعلامیه‌یی از امارت اسلامی خواسته است که هرچه زودتر این استاد دانشگاه را رها کند تا از آسیب‌های بیش‌تر به آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها جلوگیری شود. فیض‌الله جلال پیش از این، بارها مقام‌های امارت اسلامی و حکومت آنان را مورد انتقاد قرار داده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: