فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان، بازداشت فیض‌الله جلال، استاد دانشگاه کابل از سوی نیروهای امارت اسلامی را وضع محدودیت به آزادی بیان عنوان کرده و ادامۀ چنین بازداشت‌ها را خلاف ارزش‌ها و قوانین حقوق بشری خوانده است.

این فدراسیون، با پخش اعلامیه‌یی از امارت اسلامی خواسته است که هرچه زودتر این استاد دانشگاه را آزاد کند تا از آسیب‌های بیش‌تر به آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها جلوگیری شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، سازمان عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر نیز بازداشت جلال را محکوم کرده و خواستار رهایی فوری و بدون قیدوشرط او شده‌اند.

فیض‌الله جلال، روز گذشته از خانه‌اش در کابل بازداشت شده است. بازداشت او واکنش‌های گسترده‌یی در شبکه‌های اجتماعی به هم‌راه داشته و حتی کارزاری برای رهایی او راه‌اندازی شده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان، در توییترش تأیید کرده که فیض‌الله جلال، از سوی نیروهای امارت اسلامی بازداشت شده است. مجاهد نوشته که او، به‌دلیل توضیحات «چرندیات خود در رسانه‌های اجتماعی» بازداشت شده است.

سخنگوی امارت اسلامی، فیض‌الله جلال را «انسان متعصب» خوانده و او را متهم کرده است که مردم را «علیه نظام تحریک» و با آبروی مردم بازی می‌کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او افزوده است که این استاد دانشگاه را بازداشت کرده‌اند تا کسی دیگر از آدرس استاد و دانشمند، دست به چنین یاوه‌گویی، شخصیت‌کشی و هتک حرمت انسان‌ها نزند. فیض‌الله جلال، پیش از این، بارها مقام‌های امارت اسلامی و حکومت آنان را مورد انتقاد قرار داده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: