شماری از باشندگان منطقه‌ی «نوآباد تورپاختو» در شهر میمنه، مرکز فاریاب، می‌گویند که در این منطقه هیچ مکتبی وجود ندارد و بیش‌تر کودکان شان از آموزش محروم اند.

اکنون بیش از هزار خانواده در نوآباد تورپاختو زندگی می‌کنند که بیش‌تر شان بی‌جاشدگان داخلی اند. آن‌ها، می‌گویند که نزیک به ۱۰ سال می‌شود به دلیل جنگ‌های گذشته و محروم‌ماندن فرزندان شان از آموزش، به میمنه مهاجر شده ‌اند؛ اما در این شهر نیز کودکان شان به آموزش دست‌رسی ندارند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

نجیب‌الله، باشنده‌ی نوآباد تورپاختو، می‌گوید: «چه مشکلاتی را متقبل شده به شهر آمدیم تا به تعلیم کودکان ما برسیم و آینده و سرنوشت شان ساخته شود؛ اما با این همه در ناحیه‌ی سوم شهر میمنه از تعلیم و تربیه و سایر خدمات اولیه محروم استند.»

شمس‌الله، دیگر باشنده‌ی نوآباد تورپاختو، می‌گوید: «تلاش می‌کنم فرزندانم درس بخوانند و آینده داشته باشند و مثل من بی‌سواد نشوند؛ اما متأسفانه در منطقه‌ی ما مکتب نیست، مکتب از ما بسیار دور است و در هوای گرم نمی‌توانند بروند.»

با این حال، مسئولان ریاست معارف فاریاب، نبود مکتب در نوآباد تورپاختو را تأیید می‌کنند و می‌گویند که که نظر به نیازمندی باشندگان شهر میمنه، برای ساخت چهار مکتب ابتدائیه به وزارت معارف پیشنهاد داده اند که یکی از این مکتب‌ها در نوآباد تورپاختو ساخته خواهد شد.

حفیظ‌الله معتصم، رییس معارف فاریاب، می‌گوید: «البته قبلاً بنا بر مشورت خود وزارت معارف تصمیم گرفتیم در مناطقی که از مکتب فاصله دارند مثل منطقه‌ی دمقول، وزیرآباد غند ۳۵، قروق‌سای تورپاختو و نوآباد تورپاختو، ۴ مکتب را ایجاد کنیم. ما از مردم محل خواستیم که برای ما یک درخواستی بدهند، درخواستی شان آمد و ما به وزارت پیشنهاد کردیم.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

مسئولان ریاست معارف فاریاب، تأکید می‌کنند که تلاش دارند در تمامی بخش‌های این ولایت به کودکانی که به آموزش دست‌رسی ندارند، مکتب بسازند.

گفتنی است که افزون بر منطقه‌ی نوآباد تورپاختو، کودکان در دیگر بخش‌های فاریاب نیز به آموزش دست‌رسی ندارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: