با ادامۀ بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان، توماس نیکولسن، نمایندۀ ویژۀ اتحادیه اروپا برای افغانستان هشدار می‌دهد که مهلت صلح افغانستان رو به تمام‌شدن است. او در گفت‌وگویی با خبرگزاری رویترز با ابراز نگرانی گفته که تاکنون پیش‌رفت‌ چندانی در زمینۀ صلح افغانستان صورت نگرفته است و باید گام‌های اساسی در این زمینه برداشته شود.

نمایندۀ ویژۀ اتحادیه اروپا برای افغانستان با اشاره به نقش پاکستان در زمینۀ صلح افغانستان افزوده است که این کشور باید بر طالبان فشار بیاورد تا این گروه طرح پیشنهادی خود را به گونۀ مدون در میز گفت‌وگو ارایه کند.

توماس نیکولسن گفته است: «در این زمینه پیش‌رفت کافی نشده است، اما نمی‌توانم بگویم که دلیل نبود تأثیرات کافی است یا عدم استفاده از تمام تأثیرات.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

طالبان اما تأکید می‌کنند که برای حل معضل افغانستان و رسیدن به صلح، اقداماتی را انجام داده‌اند و این روند ادامه خواهد داشت.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به سلام‌وطندار می‌گوید: «امارت اسلامی افغانستان بر حل معضل کشور خویش ارادۀ راستین دارد و عملاً به اثبات هم رسانید که با خارجی‌ها مذاکرات صلح را گرفت و پس از آن همه نتیجه را محسوس کردند که نیروهای خارجی از کشور خارج می‌شوند، زندانی‌ها رها شدند و مذاکرات بین‌الافغانی شروع شد. مهم این است که اراده وجود داشته باشد و بر روی کاغذ نقشه‌ها و طرح‌ها اثری ندارد.»

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

در همین حال، فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که ادامۀ گفت‌وگوهای صلح یک فرصت مناسب برای دست‌یافتن به صلح پایدار و ختم جنگ در کشور است.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که گفت‌وگوهای صلح میان هیأت‌های گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت و طالبان در قطر از ماه‌ها به این‌سو پیش‌رفتی ندارد. هیأت‌های دو طرف روز سه‌شنبه، بیست‌وپنجم جوزا اعلام کردند که میان گروه‌های تماس هر دو هیأت، در مورد تنظیم و ترتیب نشست‌های بین‌الافغانی گفت‌وگوی همه‌جانبه شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: