توماس نیکلسون، نمایندۀ ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان امروز (جمعه ۱۴ جوزا/خرداد) در یک نشست خبری با رسانه‌ها می‌گوید که برای بحث و گفت‌وگو در بارۀ روند صلح، در آیندۀ نزدیک عازم دوحه خواهد شد.

آقای نیکلسون می‌گوید، طرح‌ها و پیشنهادات حکومت افغانستان در بارۀ صلح به آنان رسیده است؛ اما از جانب دیگر گفت‌وگوکننده، تاکنون هیچ‌طرح یا پیشنهاد مکتوب‌شده به آن‌ها ارایه نشده است.

وی می‌افزاید، در حالی‌که نیروهای خارجی در حال ترک افغانستان هستند و حکومت افغانستان به خواست طالبان مبنی به آزادکردن زندانیان‌شان پاسخ مثبت داد و شمار زیادی از آنان را آزاد کرد، اما گفت‌وگوهای صلح تاکنون هیچ پیش‌رفتی نکرده است.آقای نیکلسون می‌گوید، وقت آن رسیده تا طالبان در بارۀ روند صلح جدی باشند.

نمایندۀ ویژۀ اتحادیه اروپا برای افغانستان می‌گوید، با وجود این‌که آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها یکی از پیش‌شرط های آغاز گفت‌وگوهای صلح بود، اما هم‌زمان با آغاز روند صلح خشونت‌ها در افغانستان به شدت افزایش یافته است.

از سوی دیگر، آقای نیکلسون می‌گوید، خروج نیروهای خارجی از افغانستان به معنای قطع رابطه با این کشور نیست؛ بل‌که روابط دیپلماتیک آنان با افغانستان ادامه می‌یابد و تعهد و پالیسی آنان نسبت به این کشور تغییر نخواهد کرد.

آقای نیکلسون می‌افزاید که در هفته‌های آینده به پاکستان سفر خواهد کرد و در این سفر در بارۀ روند صلح افغانستان و دیدگاه پاکستان در بارۀ آن، بحث و گفت‌وگو خواهد کرد.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: