Asset 1SWN

سلام وطندار

افغانستان، پاکستان و چین خواهان آتش‌بس فوری و آغاز گفت‌وگوهای معنادار میان دولت و طالبان شدند

MOF 1

وزیران خارجۀ افغانستان، چین و پاکستان در چهارمین نشست سه‌جانبه میان این کشورها خواهان برقراری آتش‌بس فوری و همه‌جانبه، آغاز گفت‌وگوهای معنادار و تأمین صلح پایدار در افغانستان و منطقه شده‌اند.

در این نشست وزیران خارجۀ سه کشور بر اهمیت حل‌وفصل مسالمت‌آمیز جنگ به رهبری و مالکیت افغانان نیز تأکید کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

چهارمین نشست سه‌جانبۀ وزیران خارجه افغانستان، چین و پاکستان روز گذشته، پنج‌شنبه سیزدهم جواز/خرداد، به گونۀ مجازی به میزبانی چین برگزار شد.

وزارت خارجۀ کشور اعلام کرده که سه جانب اعلامیۀ مشترک را در بارۀ تأمین صلح و ثبات دایمی در افغانستان و منطقه، مبارزهٔ مشترک با تروریسم، مبارزه با ویروس همه‌گیر کووید – ۱۹ و تقویت بیشتر همکاری‌ها به هدف اتصال منطقه‌یی صادر کرده‌اند.در خبرنامۀ وزارت خارجه آمده که شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان گفته است جنگ افغانستان راه‌حل نظامی ندارد و اسلام‌آباد از توسل به گفت‌وگو و استفاده از راهکارهای سیاسی برای حل این بحران، پشتی‌بانی می‌کند.

چهارمین نشست سه‌جانبه وزیران خارجۀ افغانستان، چین و پاکستان

آقای قریشی هم‌چنان از تعهد کشورش بر تطبیق پروژه‌های کلان اقتصادی که سبب پیوند منطقه‌یی، راه‌اندازی پروژه‌های خط‌آهن و ایجاد شاهراه‌ها می‌شود، اطمینان داده است.

وزارت خارجه می‌گوید، هر سه جانب با تأکید بر رعایت قطع‌نامۀ ۲۵۱۳ شورای امنیت سازمان ملل، خاطرنشان کردند که از احیای امارت در افغانستان حمایت نمی‌کنند.

هم‌چنان وزیران خارجۀ سه کشور، با تأکید بر مبارزۀ مشترک علیه تروریسم، جرایم سازمان‌یافتۀ بین‌المللی و ویروس همه‌گیر کرونا، نقش سازمان ملل و سازمان همکاری‌های شانگهای را برای رفع چالش‌های مشترک و تأمین صلح و رفاه در منطقه، مهم خوانده‌اند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

سه جانب تأکید کرده‌اند که در امر مبارزه با تروریسم بدون تبعیض مبارزه کنند.

وزارت خارجۀ کشور با استقبال از این اعلامیه مشترک می‌گوید که افغانستان ضمن ابراز تعهد کامل برای دریافت راه‌حل سیاسی و آغاز گفت‌وگوهای معنادار صلح، بر اقدامات عملی برای تحقق تعهدات انجام‌شده در چارچوب این اعلامیه، تأکید می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام