نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان (نی)، پنج‌شنبه‌شب، ۲۷ دلو، با پخش اعلامیه‌ای گفته که افزایش بازداشت و آزار و اذیت خبرنگاران افغان در یک ماه گذشته، این نهاد را نگران کرده است.

نی افزوده است که اطلاعات رسیده به دفتر این نهاد نشان می‌دهد که محمدیار مجروح، خبرنگار محلی در کندهار از سوی نیروهای امنیتی این ولایت بازداشت شده است و دو روز می‌شود که در توقیف به سر می‌برد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

محمدیار مجروح، خبرنگار محلی در کندهار

در اعلامیه آمده است: «در مدت کم‌تر از دو سال این چندمین بار است که خبرنگاران در ولایت کندهار از سوی نیروهای امنیتی بازداشت یا احضار می‌شوند. از سویی هم، در یک ماه گذشته خبرنگارانی از ولایت‌های کابل، ننگرهار، کندهار و غور نیز از سوی نیروهای امنیتی بازداشت یا احضار شده اند.»

از سویی هم، نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان، گفته است که دو روز پیش نیز نیروهای امنیتی وزارت امور داخله به ساختمان تلویزیون خصوصی «تمدن» در کابل یورش بردند و بر اساس گفته‌های مسئولان این رسانه، کارمندان و خبرنگاران شان از سوی نیروهای امنیتی آزار و اذیت شده و وسایل نقلیه‌ی این رسانه را نیز با خود برده اند.

نی در این اعلامیه تأکید کرده است که چنین بازداشت‌ها و آزار و اذیت‌ها از سوی نیروهای امنیتی امارت اسلامی، قابل پذیرش نیست و «هیچ گونه توجیه را نمی‌تواند داشته باشد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در اعلامیه نوشته شده است: «نی انتظار دارد مقام‌های مسئول هرچه عاجل محمدیار مجروح، خبرنگار محلی را آزاد کنند و اگر ادعایی وجود دارد، به کمیسیون تخطی رسانه‌ها راجع سازند. قابل یادآوری است در مورد مسئله‌ی تلویزیون تمدن نیز وزارت داخله باید وضاحت دهد و در عین زمان وسایل نقلیه‌ی این رسانه را برگرداند و از مسئول این رسانه معذرت‌خواهی کند.»

امارت اسلامی تا کنون در باره‌ی بازداشت این خبرنگار و یورش نیروهای امنیتی وزارت داخله به تلویزیون تمدن اظهار نظر نکرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: