مسئولان نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان (نی)، با نگرانی از وضعیت خبرنگاران، می‌گویند که مرتضا بهبودی، خبرنگاری که شهروندی فرانسه را به دست آورده و به افغانستان بازگشته بود، از ۵ جنوری سال جاری به این سو ناپدید شده است.

ظریف کریمی، مسئول نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان، به سلام‌وطندار می‌گوید: «تنها یک خبرنگار است که گفته می‌شود از فرانسه آمده و اکنون در افغانستان حضور دارد و از سرنوشتش کسی خبر ندارد. گفته می‌شود که مسئولان امارت اسلامی او را برده اند؛ اما نهادهای امنیتی امارت اسلامی اظهار بی‌خبری می‌کنند و تا کنون معلوم نیست که امارت اسلامی او را زندانی کرده یا موضوع دیگری است.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

مسئول نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان، می‌افزاید که نهادهای امنیتی امارت اسلامی را در باره‌ی این موضوع در جریان گذاشته؛ اما‌ نهادهای امنیتی اظهار بی‌خبری کرده اند.

در همین حال، مسئولان وزارت اطلاعات و فرهنگ، می‌گویند که هم‌اکنون هیچ خبرنگاری در زندان‌های امارت اسلامی زندانی نیست و این وزارت تلاش می‌کند زمینه‌ی مناسب را برای اطلاع‌رسانی به خبرنگاران فراهم کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

حیات‌الله مهاجر فراهی، معین امور نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، به سلام‌وطندار می‌گوید: «تا کنون هیچ خبرنگار در افغانستان زندانی نیست و امارت اسلامی تلاش می‌کند که با تطبیق برنامه‌های متفاوتی زمینه‌ی  مناسب را برای اطلاع‌رسانی به خبرنگاران فراهم کند.»

گفتنی است که بر اساس گزارش اخیر مرکز خبرنگاران افغانستان، در جریان سال ۲۰۲۲، دست‌کم ۱۱۹ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در کشور بازداشت شده‌ اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: