هم‌زمان با نگرانی‌های جهانی از افزایش موردهای ابتلای کودکان به سرخکان در افغانستان، مسئولان در وزارت صحت عامه نیز با تأیید این نگرانی‌ها، می‌گویند که در دو ماه گذشته بیش از سه هزار واقعه‌ی سرخکان در میان کودکان ثبت شده است.

شرافت زمان، سخن‌گوی این وزارت، می‌گوید که افزایش بی‌جا‌شدگان داخلی و بازگشت هزاران افغان از کشورهای همسایه، از دلیل‌های اصلی افزایش موردهای تأیید‌شده و مشکوک سرخکان نزد کودکان در سال روان خورشیدی است.

او می‌افزاید: «واقعه‌های تایید‌شده امسال یک اندازه بیش‌تر است؛ موردهای مشکوک سرخکان هم نسبت به سال‌های دیگر زیادتر شده. کارزارهای مختلف را ما در بخش‌های دوردست به راه انداختم تا از این بیماری پیش‌گیری شود.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

سازمان پزشکان بدون مرز، به تازگی از ثبت پنج هزار کودک مشکوک مبتلا به سرخکان در مرکزهای درمانی این نهاد در افغانستان، در چهار ماه نخست سال روان میلادی خبر داده است.

پزشکان در شفاخانه‌ی صحت طفل اندراگاندی نیز، از افزایش ۹۰درصدی موردهای ابتلای کودکان به سرخکان در سه ماه پسین خبر می‌دهند.

در سوی دیگر، شمار از خانواده‌هایی که کودکان شان را برای درمان به شفاخانه‌ی صحت طفل اندراگاندی آورده اند، می‌گویند که کودکان شان از چندی به این سو به سرخکان مبتلا شده اند.

بهاره که کودک دوساله‌اش را برای درمان به شفاخانه‌ی صحت طفل آورده است، می‌گوید: « ۱۰ روز است که تب دارد؛ خواب‌آلود است و چشم خود را از خواب هیچ باز نمی‌کند؛ اسهال هم است. برای دیدن برادرزاده‌ام رفته بودم که بیماری سرخکان به کودکم انتقال کرد.»

بصیره، دیگر بیماردار نیز، می‌گوید که کودک ۱۰ماهه‌اش از چندی به این سو به سرخکان مبتلا شده است.

او می‌افزاید: «سه روز تب گرفته بود؛ سینه‌اش را هم گرفته بود؛ وقتی آوردم خونش را معاینه کردند گفتند بیمار است؛ کودک دیگرم هم سرخکان گرفته است. فکر می‌کنم از یک کودکم دیگریش را گرفته است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

نه تنها نهادهای داخلی بل که نهادهای بیرونی نیز اخیراً از افزایش موردهای بیماری‌های ساری نزد کودکان در افغانستان هشدار داده اند.

روز گذشته، رییس برنامه‌ی پولیوی یونسیف در افغانستان هنگام بازدید از گذرگاه مرزی تورخم، خواستار اقدام‌های جدی‌تری برای تطبیق واکسین پولیو برای کودکان بازگشت‌کننده شد.

وزارت صحت عامه اما می‌گوید که همه امکاناتش را برای پیش‌گیری از انتقال بیماری پولیو به دیگر کودکان به ویژه در مناطق مرزی به کار بسته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: