سرخکان نوعی بیماری ویروسی است که به آسانی از فردی به فردی دیگر منتقل می‌شود و تهدید بالقوه به زندگی کودکان به شمار می‌رود. مسئولان وزارت صحت عامه، می‌گویند که از آغاز سال جاری میلادی تا کنون، بیش ۱۶ هزار رویداد مثبت سرخکان در کشور ثبت شده است که از این میان، نزدیک به ۳۰۰ کودک زیر پنج سال در نتیجه‌ی ابتلا به این بیماری جان باخته اند.

شرافت زمان، سخن‌گوی وزارت صحت عامه، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید که به منظور پیش‌گیری از گسترش بیماری سرخکان، کارزار تطبیق واکسین ضد این بیماری امروز (شنبه، ۵ قوس) در سراسر کشور آغاز شده است.

به گفته‌ی سخن‌گوی وزارت صحت عامه، کارزار تطبیق واکسین ضدسرخکان بیش‌تر از هفت میلیون کودک زیر پنج سال را زیر پوشش قرار می‌دهد و قرار است تا ۱۰ روز دیگر ادامه یابد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

شرافت زمان، می‌افزاید: «مردم می‌توانند به نزدیک‌ترین محل‌ها مانند مسجدها، مکتب‌ها و کلینیک‌ها بروند و کودکان نُه‌ماهه تا پنج سال خود را واکسین ضدسرخکان کنند.»

لاله‌گل، باشنده‌ی کابل که کودکش را برای درمان به شفاخانه‌ی صحت طفل اندراگاندی در کابل آورده ‌است، می‌گوید که کودکش علایم تب شدید، سرخی چشم، ریزش، سرفه و بی‌اشتهایی را داشت و پس از مراجعه به پزشک دانست که او مبتلا به سرخکان است.

او می‌افزاید: «کودکم تب شدید، سرخی چشم، ریزش آب بینی، سرفه و بی‌اشتهایی داشت که بسیار نگران بودیم. بعد نزد داکتر/پزشک آمدیم، داکتر گفت که کودک تان را سرخکان گرفته است و باید بستری شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

با این حال، پزشکان علت افزایش بیماری سرخکان در کشور را در کنار تطبیق‌نشدن واکسین ضد این بیماری، دست‌رسی‌نداشتن به غذای کافی و سیستم معافیت پایین بدن، عنوان می‌کنند.

اقبال صادق، سرطبیب شفاخانه‌ی صحت طفل اندراگاندی، می‌گوید: «مردم باید کودکان خود را واکسین کنند تا از ملوث‌شدن به این بیماری نجات پیدا کنند.»

این در حالی است که سازمان ملل متحد چند ماه پیش اعلام کرده بود که به دلیل تطبیق نادرست واکسین ضدسرخکان، این بیماری به همه‌ی گوشه‌های افغانستان سرایت کرده است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: