کارزار تطبیق واکسین ضد بیماری فلج کودکان (پولیو) و ضدسرخکان، هر دو هم‌زمان امروز (پنج‌شنبه، ۳ قوس) با حضور مسئولان محلی هرات آغاز شد.

مسئولان صحی هرات، می‌گویند که قرار است در این دور بیش‌تر از ۵۰۰ هزار کودک زیر پنج‌ سال به جز ولسوالی‌های رباط‌سنگی و ادرسکن، در سراسر هرات واکسین ضدپولیو و ضدسرخکان دریافت کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

محمدآصف کبیر، معاون ریاست صحت عامه‌ی هرات، می‌گوید: «کودکان مورد هدف ما، کودکان نُه ماه تا پنج ساله برای واکسین سرخکان است و هم‌زمان برای کودکان نوزاد تا پنج سال، واکسین پولیو هم تطبیق می‌شود که ما برای کودکانی که پولیو را تطبیق می‌کنیم، در حدود ۵۹۹ هزار کودک مورد هدف ما است که قطره‌ی پولیو را تطبیق بکنیم و به تعداد ۵۱۰ هزار کودک هم‌زمان که واکسین پولیو را تطبیق می‌کنیم، واجدشرایط گرفتن واکسین سرخکان است.»

آقای کبیر، دلیل گسترش بیماری سرخکان در این ولایت را تطبیق‌نشدن برنامه‌ی واکسیناسیون عنوان می‌کند و می‌گوید که در هفت ماه گذشته، گسترش این بیماری سرعت بیش‌تری گرفته و بر اساس آمار دست‌داشته، دو هزار و ۴۵۰ کودک به این بیماری آلوده شده که از این میان، ۲۱ کودک در شفاخانه‌ی حوزه‌ای هرات جان باخته اند.

سرخکان، بیماری ساری و قابل پیش‌گیری است که به گفته‌ی پزشکان، تب شدید، سرخی چشم، ریزش آب بینی، سرفه و بی‌اشتهایی در کودکان، از نشانه‌های این بیماری است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

خان‌محمد مصدق، متخصص داخله‌ی کودکان در هرات، می‌گوید: «سرخکان، بیماری ویروسی و معمولاً ساری است؛ علایم آن در نزد کودکان معمولاً تب خیلی بالاست، معمولاً ۳۸ تا ۳۹ درجه است و دیگر علایمی که در نزد این‌ها وجود دارد سرخی چشم است.»

مسئولان صحی هرات، هم‌چنان می‌گویند که کارزار تطبیق واکسین ضدسرخکان و ضدپولیو را در ۱۰ روز و به گونه‌ی مسجدبه‌مسجد تطبیق می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: