وزارت صحت عامه اعلام کرده که کارزار تطبیق واکسین ضد بیماری فلج کودکان (پولیو) را در ولایت‌های کنر، لغمان، نورستان و ننگرهار، از روز گذشته آغاز کرده است و تا فردا (پنج‌شنبه، سوم قوس) ادامه می‌یابد.

شرافت زمان، سخن‌گوی وزارت صحت عامه، می‌گوید که در این دور تطبیق واکسین ضد بیماری فلج کودکان، بیش از یک میلیون کودک واکسین دریافت خواهند کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او، می‌افزاید: «کارزار تطبیق واکسین ضد پولیو در ولایت‌های شرقی افغانستان آغاز شده است و تا روز پنج‌شنبه ادامه دارد. ما از مردم می‌خواهیم که کودکان زیر پنج سال خود را واکسین ضد پولیو کنند.»

در افغانستان در سال روان میلادی، دو رویداد فلج کودکان، یکی در کنر و دیگری در پکتیکا ثبت شده است.

بیماری فلج کودکان، بیماری‌ای انتانی و ساری است که به سیستم عصبی کودک آسیب می‌رساند و سبب فلج‌شدنش می‌شود. این بیماری از طریق خوردن غذا و نوشیدن آب آلوده و شنای کودکان بیمار در آب‌های جاری، به دیگران سرایت می‌کند.

این در حالی است که سه روز پیش صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، گفته هنوز هم نتوانسته که کارزار تطبیق واکسین ضد بیماری فلج کودکان را به گونه‌ی خانه‌به‌خانه در افغانستان تطبیق کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

این نهاد افزوده که در سال روان، برای هشت دوره‌ کارزار واکسین ضد بیماری فلج کودکان را در افغانستان تطبیق کرده است.

گفتنی است که افغانستان و پاکستان، تنها دو کشوری در جهان است که هنوز بیماری فلج کودکان در آن به گونه‌ی کامل محو نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: