دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد یا اوچا، امروز (سه‌شنبه، بیست‌وپنجم اسد) با پخش گزارشی اعلام کرده که پولیو یا فلج کودکان در افغانستان، به پایین‌ترین سطح خود در طول تاریخ رسیده است.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد در این گزارش گفته که ثبت روی‌دادهای مثبت پولیو به نخستین بار در طول تاریخ، در سال ۲۰۲۲ در افغانستان به یک مورد کاهش یافته است. این نهاد افزوده که روی‌دادهای مثبت پولیو در سال ۲۰۲۱ در افغانستان چهار مورد و در سال ۲۰۲۰، ۵۶ مورد بوده است‌.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

اوچا تأکید کرده که از سرگیری کارزار سراسری واکسیناسیون فلج کودکان برای پوشش ۹.۹ میلیون کودک در سال جاری، گام حیاتی برای مبارزه با این بیماری مهلک بوده است و افغانستان فرصت فوق‌العاده برای پایان‌دادن به پولیو را در اختیار دارد.

طبق معلومات اوچا، بررسی تیم ۱۶ نفره از سیستم نظارت بر فلج کودکان در ۲۵ ولایت افغانستان، نشان داده که احتمال انتقال ویروس فلج کودکان شناسایی‌نشده، بسیار کم است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد افزوده که در پی دست‌رسی به همه نقاط افغانستان برای اجرای کارزار محو پولیو، به دستاورد‌هایی در سال جاری دست یافته، اما در عین‌ زمان هشدار داده است که خطر تجدید حیات ویروس هم‌چنان وجود دارد.

اوچا گفته این دستاورد در بدل جان هشت کارمند تطبیق پولیو، به‌‌شمول چهار کارمند زن، به‌دست آمده است که در پی یک حمله در ماه فبروری سال جاری کشته شدند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: