صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف، اعلام کرده که نخستین کارزار سراسری تطبیق واکسن پولیو یا فلج کودکان در افغانستان برای سال ۲۰۲۲ آغاز شده است.

این نهاد با پخش اعلامیه‌یی گفته است که در نخستین کارزار واکسن پولیو برای سال ۲۰۲۲ که برای چهار روز ادامه دارد، قرار است ۹.۹ میلیون کودکان زیر پنج سال در سراسر افغانستان واکسن شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در اعلامیه آمده که در کارزار واکسن ماه نوامبر سال ۲۰۲۱، به ۸.۵ میلیون کودکان زیر پنج سال و نیز در کارزار ماه دسامبر این سال به بیش از ۸ میلیون کودک زیر پنج سال واکسن تطبیق شده است.

یونیسف گفته است که سال ۲۰۲۱ با کم‌ترین میزان انتقال ویروس پولیو در افغانستان، فرصت بی‌پیشینه برای قطع انتقال ویروس پولیو و دست‌یابی به ریشه‌کن‌کردن این ویروس را فراهم کرد. به گفتۀ یونیسف، در سال ۲۰۲۱ تنها چهار مورد از ویروس پولیو گزارش شده که یک مورد آن در ولایت غزنی و سه مورد دیگر در ولایت کندز به ثبت رسیده است.

داپنگ لو، مسئول دفتر سازمان صحی جهان در افغانستان می‌گوید که آغاز سال ۲۰۲۲، بهترین فرصت برای پایان‌دادن به فلج کودکان در افغانستان است. او تأکید می‌کند که برای رسیدن به این هدف، پنج کارزار واکسن دیگر برای سال ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده است.

از سویی هم، آلیس آکونگا، نمایندۀ یونیسف در افغانستان می‌گوید، این نهاد متعهد است که اطمینان حاصل کند همه کودکان در افغانستان در برابر فلج کودکان و دیگر بیماری های قابل پیش‌گیری با واکسن محافظت می‌شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «ام‌سال باید تلاش‌ها را تشدید کنیم تا واکسن فلج کودکان را به هر کودکی برسانیم و این بیماری را برای همیشه ریشه‌کن کنیم.»

افغانستان یکی از دو کشوری در جهان است که هنوز موردهای مثبت پولیو در آن ثبت می‌شود. در سال‌های گذشته کارمندان صحی به‌دلیل‌های امنیتی نمی‌تواستند به مناطق دوردست بروند و کودکان را واکسن کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: