گلاخان ایوب، مسئول پروگرام معافیت کتلوی وزارت صحت از آغاز کارزار واکسیناسیون پولیو تا چهار روز دیگر در سراسر کشور خبر می‌دهد. آقای ایوب در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید که این نخستین کارزار واکسن پولیو پس از تسلط امارت اسلامی بر کشور است و انتظار می‌رود مشکلی فراراه تطبیق آن به‌وجود نیاید.

مسئول پروگرام معافیت کتلوی وزارت صحت می‌افزاید که به‌دلیل گسترش ویروس کرونا در کشور و افزایش ناامنی‌ها در سه دور پیشین این واکسن، حدود چهار میلیون کودک زیر پنج سال از واکسن ضد فلج کودکان/پولیو بازمانده‌اند. به گفتۀ او، کارزار واکسن پولیو چهار روزه است و در این کارزار حدود ۱۰ میلیون کودک زیر پنج سال واکسن می‌شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

گلاخان ایوب می‌گوید: «این کارزار در تاریخ هفدهم عقرب سال جاری آغاز می‌شود و برای چهار روز مسلسل ادامه پیدا می‌کند، دوشنبۀ آینده آغاز می‌شود و تا پنج‌شنبه دوام می‌کند. در این کارزار حدود ۱۰ میلیون کودک را که سن‌شان کم‌تر از پنج سال باشد، واکسن می‌کنیم.»

روند تطبیق واکسن پولیو با هم‌کاری صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونسیف راه‌اندازی می‌شود. کمال‌شاه سید، مسئول ارتباطات بخش پولیو در ادارۀ یونیسیف، به سلام‌وطندار می‌گوید که هرچند در سال جاری میلادی سه دور کارزار واکسن پولیو در افغانستان تطبیق شده است؛ اما شمار بسیاری از کودکان از واکسن محروم مانده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید که از آغاز سال ۲۰۲۱ تاکنون، با وجود چالش‌ها در برابر تطبیق واکسن پولیو تنها یک مورد روی‌داد مثبت فلج کودکان در ولایت غزنی ثبت شده است؛ در حالی که این رقم در سال گذشته به ۵۶ روی‌داد می‌رسید.

با وجود تلاش‌های جهانی برای محو پولیو، افغانستان و پاکستان از کشورهایی‌اند که سالانه روی‌دادهای فلج کودکان در آن‌ها ثبت می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: