صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف، اعلام کرده که کارزار تطبیق واکسن پولیو یا فلج کودکان را برای چهار روز در سراسر کشور راه‌اندازی کرده است. یونیسف امروز با پخش خبرنامه‌یی گفته که قرار است ۹.۹ میلیون کودک از ۱۳ تا ۱۶ دسامبر سال جاری در سراسر کشور واکسن شوند. این نهاد اما تأکید کرده که قرار است این روند در حوزۀ شرق و جنوب‌شرق هفتۀ آینده آغاز شود.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد گفته است که این چهارمین دور واکسن پولیو در سراسر افغانستان و دومین دور در مناطقی‌ست که پیش از این، این روند به‌دلیل مشکلات امنیتی در آن مناطق تطبیق نشده بود. داپنگ لو، نمایندۀ سازمان صحی جهانی در افغانستان، گفته است که تلاش‌های‌شان را افزایش می‌دهند تا بتوانند کودکان بیش‌تری را در سراسر کشور پوشش دهند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

او اما تأکید کرده که نیاز است این نهاد به‌طور دوام‌دار به ساحاتی که در سال‌های گذشته دست‌رسی نداشته‌، دست‌رسی پیدا کند تا به‌طور سریع معافیت کودکان در برابر ویروس پولیو ایجا شود. به گفتۀ او، برای تقویت این روند کارزار دیگری برای سال ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده است و باید اطمینان حاصل شود که این کارزار به‌ موقع اجرا می‌شود تا همه کودکان به واکسن پولیو دست‌رسی پیدا کنند.

نمایندۀ سازمان صحی جهان افزوده که تاکنون افغانستان و پاکستان گواه کم‌ترین روی‌دادهای مثبت پولیو بوده و هم‌اکنون این بهترین فرصت است که این ویروس ریشه‌کن شود. براساس معلومات یونیسف، ام‌سال چهار مورد فلج کودکان در کشور گزارش شده که یک مورد آن در غزنی و سه مورد آن در کندز تثبیت شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: