سازمان ملل متحد امروز با پخش بیانیه‌یی از کشته‌شدن هشت کارمند برنامۀ واکسیناسیون پولیو در چهار روی‌داد جداگانه در ولایت‌های کندز و تخار خبر داده است.

این سازمان گفته است که یک عضو تیم واکسیناسیون پولیو در ولسوالی تالقان ولایت تخار، چهار عضو تیم خانه‌به‌خانه در دو رو‌ی‌داد جداگانه در شهر کندز و دو واکسیناتور و یک کارمند دیگر در ولسوالی امام‌صاحب این ولایت کشته شده‌اند. سازمان ملل با بسته‌گان قربانیان ابراز هم‌دردی کرده است.

در همین حال، عبیدالله عابدی، سخنگوی فرماندهی امنیۀ کندز، به سلام‌وطندار می‌گوید که در پی حمله‌های مسلحانۀ افراد ناشناس در این ولایت، هفت کارمند برنامۀ واکسیناسیون پولیو کشته شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ آقای عابدی، از این میان چهار تن به‌شمول یک زن در مرکز شهر کندز و سه تن دیگر که همۀشان زنان بودند، در ولسوالی امام‌صاحب این ولایت توسط افراد مسلح ناشناس تیرباران‌ شده‌اند.

سخنگوی فرماندهی امنیۀ کندز می‌افزاید که در پیوند به این روی‌دادها دو تن بازداشت شده‌اند و تحقیقات از آن‌ها جریان دارد. او می‌گوید که هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این روی‌دادها را برعهده نگرفته است و پس از انجام تحقیقات از افراد بازداشت‌شده، معلومات را با رسانه‌ها شریک خواهند کرد.

با این حال، سازمان ملل متحد حمله علیه کارمندان صحی را نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه خوانده و  آن‌ را محکوم کرده است. این سازمان گفته است که «این خشونت بی‌معنا باید فوری متوقف شود و عاملان آن باید مورد تحقیق و بررسی قرار گیرند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در بیانیه آمده است: «کمپین‌های/کارزارهای ایمن‌سازی فلج کودکان یک راه حیاتی و مؤثر برای دست‌یابی به میلیون‌ها کودک برای محافظت از آن‌ها در برابر فلج کودکان است. محروم‌کردن کودکان از تضمین یک زنده‌گی سالم غیر‌انسانی‌ست.»

سازمان ملل متحد افزوده که کارزار واکسیناسیون پولیو در ولایت‌های کندز و تخار به‌حالت تعلیق درآمده است. این نخستین حمله به کارمندان واکسیناسیون پولیو در سال جاری میلادی‌ست. به گفتۀ سازمان ملل متحد، در سال گذشتۀ میلادی، ۹ کارمند برنامۀ واکسیناسیون پولیو در افغانستان کشته شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: