صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف، از آغاز کارزار سراسری تطبیق واکسن پولیو در افغانستان خبر داده ‌است. این کارزار امروز (دوشنبه، دوم جوزا) آغاز شده است. یونیسف گفته است که در این دور، ویتامین «A» نیز به کودکان توزیع می‌شود.

از سویی هم، مسئولان وزارت صحت عامه می‌گویند که در این دور کارزار واکسیناسیون پولیو، ۹.۹ میلیون کودک زیر پنج سال در سراسر افغانستان واکسن خواهند شد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

جاوید هژیر، سخنگوی وزارت صحت عامه، می‌گوید: «در این دور قرار است ۹.۹ میلیون کودک واکسین/واکسن دریافت کنند. متأسفانه از شروع سال تا اکنون یک واقعۀ مثبت پولیو در ولایت پکتیکا ثبت شده است، واقعۀ مثبت دیگر نداریم؛ در حالی که سال گذشته چهار واقعۀ مثبت بود. ما با محو پولیو نزدیک شده‌ایم و در این راستا هم‌کاری همه نیاز است.»

افغانستان و پاکستان در سطح جهان تنها دو کشوری‌اند که با بیماری فلج‌ کودکان دست به گریبان‌اند. پزشکان کم‌کاری و شرایط ناامن در دولت گذشته را از دلایلی می‌دانند که سبب شده است تا این بیماری از افغانستان ریشه‌کن نشود.

محمدهاشم وهاج، یک تن از پزشکان، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار با تأکید بر اهمیت مقابله با این بیماری، خواهان توجه جدی برای محو پولیو از کشور است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این در حالی‌ست که سال گذشته از جملۀ چهار روی‌داد مثبت پولیو، سه روی‌داد آن در کندز و یک روی‌داد دیگر آن در غزنی ثبت شده بود؛ آماری که یونیسف آن را فرصت بی‌پیشینه برای محو کامل پولیو خوانده بود.

پولیو یا فلج کودکان یک بیماری ویروسی غیرقابل درمان است که تنها توسط واکسن قابل پیش‌گیری‌ست. کودکانی که به این بیماری مبتلا شوند، برای همیشه فلج می‌شوند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: