صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، روز یک‌شنبه، ۹ ثور، با پخش گزارشی اعلام کرده که این نهاد از آغاز سال روان میلادی تا کنون، بیش از ۱۴ هزار و ۵۰۰ رویداد مشکوک بیماری سرخکان را در افغانستان ثبت کرده است که از این میان، ۷۱ تن در نتیجهی مبتلاشدن به این بیماری جان باخته اند.

در بخشی از گزارش یونیسف آمده است: «طبق این گزارش، از آغاز سال ۲۰۲۴ میلادی تا کنون، ۱۴ هزار و ۵۷۰ مورد مشکوک و ۷۱ مورد مرگ ناشی از بیماری سرخکان در افغانستان ثبت شده است که بیش‌تر این آمار کودکان زیر پنج سال را تشکیل می‌دهد.»

در همین حال، شماری از خانواده‌ها، از وزارت صحت عامه می‌خواهند که کارزار تطبیق واکسین ضدسرخکان را در سراسر کشور راه‌اندازی کند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

نبیلا که کودک یک‌ساله‌اش به سرخکان مبتلا شده و او را برای درمان به شفاخانه‌ی صحت طفل اندراگاندی در کابل آورده است، به سلام‌وطندار می‌گوید: «کودک من به سرخکان مبتلا شده است؛ در اول تب داشت و پس از آن سه روز دیگر بخار در بدن کشید و حالا رخصت می‌شویم. خواست ما از وزارت صحت عامه این است که کمپاین/کارزار واکسین ضدسرخکان را برای کودکان فراهم کند.»

فریده، مادر دیگری که کودکش نیز به سرخکان مبتلا شده و در شفاخانه‌ی صحت طفل اندراگاندی بستری است، می‌گوید: «پسرم چهار روز تب و اسهالات داشت و به شفاخانه آوردیم؛ گفت سرخکان است و حالا وضعیتش بهبود یافته است. ما می‌خواهیم کمپاین/کارزار واکسین ضدسرخکان برای کودکان آغاز شود.»

با این حال، شماری از پزشکان، سینه‌بغل، تب و برآمدن دانه‌های سرخ روی بدن کودک را، از نشانه‌های عمده‌ی مبتلاشدن کودکان به سرخکان عنوان می‌کنند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

ذبیح‌الله شمس امرخیل، متخصص در شفاخانه‌ی صحت طفل اندراگاندی، برای پیش‌گیری از این بیماری واگیردار می‌گوید: «سرخکان بیماری واگیردار است و بیش‌تر کودکان زیر پنج سال را می‌گیرد و باید برای پیش‌گیری از آن حفظ‌الصحه‌ی کودک را پاک نگه داریم و واکسین ضدسرخکان را بر کودک خود تطبیق کنیم و کودک خود را در جای مناسب نگه‌داری کنیم.»

گفتنی است که جمعه‌ی گذشته سازمان جهانی بهداشت با پخش گزارشی گفته بود که از آغاز سال روان میلادی تا کنون، ۹۴ تن در نتیجه‌ی مبتلاشدن به سرخکان در افغانستان جان باخته اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: